„Przede wszystkim ludzkość” – seminarium na temat praw człowieka w Berlinie

1 miesiąc temu

W minionym tygodniu ponad 60 przedstawicieli organizacji i naukowców zajmujących się prawami człowieka z Chin i państw europejskich, w tym Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Czech, zebrało się w Berlinie na seminarium poświęconym ochronie „nowych i powstających praw”.

Podczas seminarium poruszono najważniejsze tematy, w tym prawa socjalne, nierówności ekonomiczne, skrzyżowanie technologii cyfrowej i praw człowieka oraz ochronę praw człowieka w kontekście zmian klimatycznych.

Ma Huaide, wiceprezes Chińskiego Towarzystwa Studiów nad Prawami Człowieka i prezes Chińskiego Uniwersytetu Nauk Politycznych i Prawa, powiedział, iż ochrona nowych praw stała się nową kwestią w globalnym rozwoju praw człowieka.

Ma Huaide podkreślił wysiłki Chin w zakresie ochrony bezpieczeństwa obywateli w Internecie i prawa do prywatności, a także promowania ochrony środowiska i ekologicznego rozwoju. Wezwał również do globalnej współpracy w celu przyjęcia podejścia „przede wszystkim ludzkość”, promowania prawdziwego multilateralizmu w celu uniknięcia nierównowagi w globalnym zarządzaniu nowymi prawami oraz wspierania konsensusu poprzez otwartość i uczciwość.

Helga Zepp-LaRouche, założycielka i przewodnicząca niemieckiego think tanku Schiller Institute, uznała za godną pochwały chińską wizję wspólnej przyszłości dla ludzkości, jak również inicjatywy takie jak Globalna Inicjatywa Rozwoju, Globalna Inicjatywa Bezpieczeństwa i Globalna Inicjatywa Cywilizacyjna, które wykraczają poza wąskie interesy geopolityczne, aby zaspokoić współczesne potrzeby w zakresie praw człowieka.

Jure Zovko, prezes Międzynarodowej Akademii Filozofii Nauk, podkreślił znaczenie dialogu między cywilizacjami, wzywając do wzajemnego uczenia się w celu ochrony ludzi i warunków ich życia, przy jednoczesnym łagodzeniu zagrożeń związanych z globalizacją.

Jiang Jianxiang, dyrektor Centrum Praw Człowieka Uniwersytetu Środkowo-Południowego, powiedział, iż różnorodność pojawiających się koncepcji praw i ich ochrony odzwierciedla różnorodność kulturową społeczności międzynarodowej. Podkreślił najważniejsze znaczenie głębszej współpracy i wymiany między chińskimi i europejskimi instytucjami i naukowcami zajmującymi się prawami człowieka.

Seminarium, które po raz pierwszy odbyło się w 2015 r., jest w tej chwili ósmą edycją zinstytucjonalizowanej platformy do pogłębionej wymiany i współpracy w zakresie praw człowieka między Chinami a Europą.

Tegoroczne seminarium było współorganizowane przez Chińskie Towarzystwo Studiów nad Prawami Człowieka i Centrum Praw Człowieka Uniwersytetu Środkowo-Południowego, zorganizowane przez Fundację Kultury Niemieckiej i Chińskiej oraz współorganizowane przez Uniwersytet w Munster i Międzynarodową Akademię Filozofii Nauk.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału