Jak już informowaliśmy, Sąd Najwyższy zajął się we wtorek 1 lipca kwestią ważności wyborów na prezydenta Polski. Posiedzenie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpoczęło się ok. godz. 13. Wieczorem sędziowie Izby uznali wybory za ważne. Narada trwała dwie godziny. Otwiera to formalnie drogę do prezydentury Karola Nawrockiego. Przed nim jedynie zaprzysiężenie.
Giertych po decyzji izby SN: "Przebierańcy i uzurpatorzy z pogardą do obywateli"
Po decyzji izby pojawiły się już pierwsze komentarze. "Przebierańcy i uzurpatorzy z pogardą do obywateli i lekceważąc przepisy Konstytucji, wydali oświadczenie, iż wybory były ważne. To oświadczenie nie jest orzeczeniem SN i nie może być podstawą jakichkolwiek działań, a już w szczególności działań marszałka Sejmu" – napisał krótko po decyzji izby Roman Giertych.
"Melisa, dobry sen, krzyżówka i spacer – koją nerwy Panie Romanie. A jak to nie pomoże – to dobry lekarz – stać Pana. Na szczęście o wyborze Prezydenta decyduje NARÓD – nie polityczni frustraci" – skwitowała to Beata Kempa z PiS.
"Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP dokonanego 1 czerwca 2025 r. Polskie państwo obroniło się przed agresją prawną i polityczną Bodnara, Tuska i Giertycha. Idzie wielka dobra zmiana! Rozliczymy każdego kto zachęcał do zamachu stanu" – dodał do tego Janusz Kowalski (PiS).
Inne komentarze ws. decyzji dotyczącej wyniku wyborów
"Demokracja zwyciężyła. Histeria rozpętana przez fanatyków zakończona. 'Koń by się uśmiał', można rzec patrząc na żałosne próby zanegowania wyniku wyborów. 6 sierpnia wszyscy spotykamy się na zaprzysiężeniu Prezydenta RP Karola Nawrockiego!" – wskazała z kolei Beata Szydło (PiS).
"Neosędzia Bosek robi swoim koleżankom i kolegom wykład dotyczący nielegalności funkcjonowania izby kontroli, powołując się na wyroki TSUE i ETPCz, zasadę pierwszeństwa UE oraz przepisy Konstytucji" – wskazał z kolei w swoim wpisie europoseł Michał Wawrykiewicz, dodając, iż "podważa to legalność tegoż postępowania o stwierdzenie ważności wyborów prezydenckich".
"Dołącza neosędzia Żmij. Wskazuje na wyrok TSUE C-718/21 i to, iż mowa tam jest szczególnie o kompetencjach w sprawach wyborczych. Neosędziowie Bosek i Żmij postulują zlikwidowanie izby kontroli nadzwyczajnej celem wykonania orzeczeń europejskich trybunałów" – czytamy w kolejnym wpisie prawnika.