Protesty po wyborach w Wenezueli, Donald Trump skazany, ekshumacja polski ofiar UPA

5 dni temu

Świat Nicolás Maduro został zaprzysiężony na trzecią kadencję jako prezydent Wenezueli, pomimo oskarżeń o fałszerstwa wyborcze. Opozycja twierdzi, iż Edmundo González wygrał wybory w 2024 roku z miażdżącą przewagą, co potwierdzają niezależni obserwatorzy. Sporne wyniki wywołały protesty i międzynarodowe potępienie, a takie kraje jak USA, Kanada i UE nałożyły nowe sankcje na czołowych urzędników. Liderka opozycji, María Corina Machado, została na krótko zatrzymana podczas demonstracji, co spotkało się z kolejnymi głosami sprzeciwu. Maduro nazwał swoje zwycięstwo „walką z imperializmem”, ale pozostaje coraz bardziej izolowany na arenie międzynarodowej. Kryzys polityczny w Wenezueli pogłębia się.

Świat Sąd w Nowym Jorku uznał prezydenta elekta Donalda Trumpa winnym 34 zarzutów fałszowania dokumentów biznesowych, związanych z ukrywaniem płatności na rzecz aktorki filmów dla dorosłych Stormy Daniels. Sprawa, znana jako „zapłata za milczenie”, zakończyła się wyrokiem, który jednak nie niesie żadnej kary, choć formalnie Trump został uznany za przestępcę.
Sędzia Juan Merchan podkreślił, iż wyrok był trudny, ale wynikał z ochrony prawnej prezydenta. Trump zapowiedział odwołanie i nazwał sprawę „politycznym polowaniem na czarownice”. Wyrok zapadł 10 dni przed jego zaprzysiężeniem na prezydenta USA.

Polska Premier Donald Tusk poinformował o przełomowej decyzji w sprawie ekshumacji polskich ofiar UPA na Ukrainie, długo oczekiwanej przez Polskę. Szef IPN, Karol Nawrocki, wyraził gotowość instytutu do podjęcia działań, podkreślając ich znaczenie dla relacji z Ukrainą i jej aspiracji do NATO oraz UE. Ukraińskie MSZ zaapelowało o unikanie wykorzystywania trudnych kart historii w wewnętrznej polityce Polski. Porozumienie ws. ekshumacji zawarte w 2024 roku pomiędzy Radosławem Sikorskim a Andrijem Sybihą potwierdziło brak przeszkód dla polskich działań na Ukrainie. Szczegóły dotyczące obecnych ustaleń nie zostały jeszcze ujawnione.

Śląskie Katowice Airport osiągnęło w 2024 roku najlepsze wyniki w swojej historii, obsługując 6 386 145 pasażerów, co oznacza wzrost o 13,9% w porównaniu do 2023 roku. Po raz pierwszy liczba podróżnych przekroczyła 6 mln w roku kalendarzowym, z rekordowym miesiącem w sierpniu (866 489 pasażerów). Najpopularniejsze kierunki regularne to Dortmund, Londyn i Katania, a wśród czarterowych dominowały Antalya, Hurghada i Marsa Alam. Lotnisko zanotowało także wzrost liczby operacji lotniczych o 7,4%.

Śląskie Katowice zaprezentowały 13. edycję Kalendarza Trzech Religii, promującego dialog międzyreligijny i międzykulturowy. Współtworzony przez przedstawicieli judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, kalendarz nawiązuje do 10-lecia obecności Katowic w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Tegoroczny nakład wynosi 6 tys. egzemplarzy, a publikacja zawiera informacje o roli muzyki w różnych religiach oraz zaznacza święta wszystkich trzech wyznań. Dostępny bezpłatnie, kalendarz dystrybuowany jest w Centrum Informacji Turystycznej i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Idź do oryginalnego materiału