Protest przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej

1 rok temu

Wczoraj polscy przewoźnicy w ramach protestu zablokowali przejścia graniczne z Ukrainą. Strajkujący domagają się ograniczenia liczby zezwoleń komercyjnych dla podmiotów ukraińskich. Poparcia strajkującym udzieliła Konfederacja.

Polscy przewoźnicy w poniedziałek, 6 listopada, od godziny 12:00 rozpoczęli protest. Zablokowano przejścia graniczne na granicy z Ukrainą w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej. Przedstawiciele branży transportowej. Udział wzięło co najmniej 50 pojazdów. Protestujący domagają się ograniczenia liczby zezwoleń komercyjnych dla ukraińskich konkurentów do poziomu sprzed rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polscy przedsiębiorcy wskazują na duże straty, jakie ponoszą w wyniku nagłej wzmożonej konkurencji na rynku.

Protestujący domagają się także wydzielenia osobnych kolejek dla pojazdów pustych i przewożących ładunek, co było praktykowane przed wojną. Obecna sytuacja panująca na granicy powoduje postoje o długości rzędu 10-12 dni dla pustych pojazdów. Przedstawiciele branży transportowej domagają się również wymienić ograniczenie możliwości rejestracji działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego przez podmioty z państw niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Protest ma trwać do 3 stycznia 2024 r.. Transportowcy nie zamierzają całkowitej blokady przejść granicznych. Przepuszczane mają być samochody osobowe, autobusy, samochody ciężarowe przewożące żywe zwierzęta, czy też pojazdy obsługujące pomoc humanitarną i przewozy sprzętu wojskowego, a także pojazdy przewożące towary niebezpieczne i gwałtownie psujące się. Organizatorzy protestu wskazują, iż w przypadku osiągnięcia porozumienia, którego efektem byłoby uwzględnienie ich postulatów, możliwe jest skrócenie protestu.

Granice z Ukrainą zamknięte.
Czekamy na stronę rządową z propozycjami rozwiązań.
-Przywrócenie systemu zezwoleń.
-Zielony korytarz dla aut unijnych wracających na pusto z UA.
-Zawieszenie firm z kapitałem wschodnim do czasu wykazania pochodzenia kapitału. pic.twitter.com/TyHgdGPGqA

— Rafał Mekler (@MeklerRafal) November 6, 2023

Konfederacja otwarcie poparła i wsparła protest przedstawicieli polskiej branży transportowej. W piątek podczas konferencji prasowej, prezes Ruchu Narodowego, współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak poinformowali o strajku przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej.

Dziś występujemy wspólnie z liderami branży transportowej, z ludźmi prowadzącymi działalność gospodarczą, z przewoźnikami, którzy decydują się od 6 listopada ponownie zacząć blokować granicę z Ukrainą. Wznawiany jest strajk przewoźników, w związku z niespełnieniem oczekiwań branży, w związku z bardzo trudną sytuacją – Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Przypominamy, iż już marcu bieżącego miał miejsce strajk przewoźników. Głównym powodem wszczęcia strajku było uszczelnienie sankcji wobec Białorusi przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas szczytu w Brukseli 23 marca. Ograniczenia uderzają głównie w Polskę, gdyż uniemożliwiają polskim przewoźnikom przewożenia swoich towarów na wschód i korzystania z euroazjatyckich tras. Jednocześnie przedsiębiorstwa z rosyjskim i białoruskim kapitałem działające w Polsce mogą obsługiwać naczepy zarejestrowane na swoim terytorium. W ten sposób przewożą towary do Unii, legalnie omijając sankcje. Z kolei białoruski rząd uniemożliwia zakładania polskim zakładów w swoim państwie.

narodowcy.net/bankier.pl/rynekinfrastruktury.pl

Idź do oryginalnego materiału