Propozycja zerowego VAT-u dla transportu odpadów popowodziowych

7 godzin temu
Zdjęcie: powódź


Wczoraj tj. 18 września 2024 r. Związek Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy złożył do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na usługi transportu, zagospodarowania oraz transportu i zagospodarowania odpadów powstałych w związku z powodzią na obszarze województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, gdzie na mocy rozporządzeń Rady Ministrów z dnia 16 i 17 września 2024 roku (Dz. U. z 2024. poz. 1365 i 1380) wprowadzono stan klęski żywiołowej.

Odpady popowodziowe

We wniosku złożonym przez Związek Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy zwrócono się o wprowadzenie zerowego podatku VAT na ww. usługi dotyczące odpadów o kodach 16 81 01*, 16 81 02, 16 82 01* oraz 16 82 02 powstałych w wyniku zdarzeń losowych, a także klęsk żywiołowych na terenach dotkniętych powodzią.

Skala zagrożenia może być duża

Klęska żywiołowa dotknęła dużą liczbę mieszkańców regionu południowej i zachodniej Polski, a dynamika kataklizmu wskazuje na powiększanie się skali zniszczeń. ZPPOB zaznaczył, iż poza ludzkimi tragediami, powódź i okres usuwania skutków tej powodzi wiążą się z powstaniem dużych ilości odpadów, które nieusunięte stanowią wtórne zagrożenie o złożonym charakterze. Zagrożenie to obejmuje wysoki potencjał epidemiologiczny, tworzenie kryjówek dla szczurów, insektów i owadów, oraz negatywne oddziaływanie tych odpadów na środowisko naturalne, zwłaszcza wodne i gruntowe.

Obniżenie kosztów ma być ulgą dla poszkodowanych

Jak czytamy we wniosku “Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzegło już potrzeby samorządów związane z odbudową szeroko pojętej infrastruktury środowiskowej, przygotowując w tym zakresie stosowne programy wsparcia. Działania dedykowane ochronie środowiska naturalnego nie mogą jednakże pomijać kwestii gospodarowania odpadami.” I czytamy dalej: “Rozwiązanie to, służące obniżeniu kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów, pozwoli samorządom lokalnym, ale przede wszystkim mieszkańcom i przedsiębiorcom z terenów doświadczonych przez powódź, skupić nakłady finansowe na innych, w obliczach tej skali kryzysu, istotniejszych zadaniach.”

Przekroczenia limitów

We wniosku zawarto również konieczność zagospodarowania dodatkowo znaczących ilości odpadów i prawdopodobne przekroczenia limitów dotyczących przetwarzania odpadów oraz możliwości przetwarzania odpadów, które “pod względem swoich adekwatności są tożsame z odpadami, którymi dany podmiot może gospodarować, ale sklasyfikowanych pod innymi kodami”.

Załączamy pełną treść wniosku:

2024-09-18_ZPPOB wniosek o 0 VAT.pdf

Rozmiar pliku: 421 KB

Idź do oryginalnego materiału