Propalestyńscy aktywiści oskarżeni o nękanie ministra imigracji

bejsment.com 1 tydzień temu

Minister ds. imigracji Marc Miller.

Prawniczka reprezentująca pro-palestyńskich aktywistów oskarżonych o kryminalne nękanie federalnego ministra ds. imigracji Marca Millera twierdzi, iż zarzuty są próbą „kryminalizacji wolności słowa”.

Barbara Bedont mówi, iż jej trzej klienci protestowali w zeszłym tygodniu przed biurem kampanii wyborczej Partii Liberalnej w dzielnicy Verdun w Montrealu, kiedy zobaczyli Millera i dwóch jego pracowników w samochodzie. Zaatakowali ich, krzycząc takie hasła jak „Wstydźcie się!”.

Mohanned Mansour, Samar Elkahlout i Wendy Ing zostali oskarżeni o nękanie i wykroczenie za rzekome uszkodzenie samochodu, którym podróżował Miller. We wtorek postawiono im pewne warunki, między innymi wymóg zachowania odległości co najmniej 50 metrów od ministra i dwóch pracowników.

Bedont zaprzecza, iż ​​jej klienci uszkodzili samochód lub stanowili jakiekolwiek zagrożenie dla Millera lub innych. Powiedziała, iż ​​sprawa jest częścią rosnącego trendu polityków i policji w próbach tłumienia wolności słowa.

– W przeszłości zdarzały się przypadki, w których sędziowie jasno mówili, iż wolność słowa nie dotyczy tylko popularnych, radosnych wypowiedzi. Dotyczy wypowiedzi, które mogą być obraźliwe, mogą być znieważające, a politycy w szczególności muszą to tolerować – powiedziała – A zamiast tego politycy i policjanci ignorują to i wnoszą coraz więcej spraw przeciwko protestującym, szczególnie tym propalestyńskim.

Biuro Millera odmówiło komentarza, gdyż sprawa jest w toku.

Elkahlout — znana również jako Samar Alkhdour — próbowała sprowadzić swoją córkę do Kanady na początku tego roku, ale 13-latka zmarła w Strefie Gazy, zanim udzielono jej pozwolenia. Wcześniej powiedziała reporterom, iż jej córka cierpiała na poważne schorzenia i zmarła z niedożywienia.

Od tego czasu regularnie propalestyńscy działacze organizują protesty okupacyjne przed biurem okręgowym Millera w Montrealu.

Jeden z protestów przed biurem okręgowym Millera w Montrealu.

Bedont powiedziała, iż warunki narzucone we wtorek są „kompromisem”, który nakłada ograniczenia na oskarżonych, jednocześnie pozwalając im kontynuować protesty, także pod drzwiami biura Millera, gdy jego i dwóch pracowników tam nie ma.

Stwierdziła, iż ​​warunki początkowo zaproponowane przez prokuraturę obejmowały unikanie wizyt w biurze Millera i niedemaskowanie go w mediach społecznościowych, ale zakwestionowała te warunki, twierdząc, iż naruszają one prawa jej klientów chronione przez Kartę praw i swobód.

– Mają prawo do wolności słowa, wolności zgromadzeń – powiedziała – I dlatego kwestionujemy te warunki, ponieważ warunki te zasadniczo naruszałyby te prawa.

Bedont zaznaczyła, iż ​​popiera konieczność ochrony polityków i urzędników przed przemocą.

– Ale jeżeli celem jest po prostu powstrzymanie krytyki i wolności słowa, to wątpię, aby jakiekolwiek prawo wytrzymało wyzwanie Karty – powiedziała.

Dodała, iż ​​sprawa przeciwko jej klientom ma wrócić na wokandę w listopadzie, ma jednak nadzieję, iż prokuratorzy podejmą decyzję o wycofaniu zarzutów przed upływem tego terminu.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału