Promują i doceniają kobiety w Poznaniu. „Wiele im zawdzięczamy”

1 rok temu

Akcja społeczna „Poznanianki” powstała, aby docenić aktywne i odważne kobiety, które działają dla dobra innych. Inicjatywa skupia uwagę na działalności mieszkanek Poznania, które swoim zaangażowaniem wzmacniają rolę kobiet w życiu stolicy Wielkopolski. Tegoroczna edycja akcji rozpoczęła się 10 lipca i potrwa do 31 sierpnia 2023 roku.

Poznanianki – akcja społeczna

– Pragniemy pokazać organizacje i osoby, które często są nieznane szerokiemu gronu mieszkańców. Chcemy podkreślić ich pracę organiczną, zaangażowanie, pomysłowość oraz to, jak pozytywnie wpływają na nasze miasto – powiedział zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.

Akcja „Poznanianki” składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie, mieszkańcy i mieszkanki Poznania mają możliwość zgłaszania swoich kandydatek. Pojedynczych kobiet lub organizacji, które wnoszą istotny wkład w rozwój społeczności lokalnej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 sierpnia.

W drugim etapie, we wrześniu kapituła wybierze pięć kobiet lub organizacji, które zostaną ambasadorkami kampanii „Poznanianki”. Wybrane osoby staną się symbolem postaw i działań na rzecz innych kobiet oraz miasta. Kampania będzie promować siostrzeństwo, prawa kobiet oraz działania antydyskryminacyjne. W szczególności zaplanowano dwudniową konferencję, która odbędzie się w ramach Tygodnia Kobiet, trwającego od 7 do 14 października.

Akcja społeczna „Poznanianki” to jedno z działań, jakie miasto Poznań podejmuje na rzecz kobiet. W 2018 roku uruchomiono Punkt Profilaktyki Intymnej, który jest dostępny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. W szkołach zainstalowano tzw. różowe skrzyneczki, które służą do wsparcia dziewcząt w przypadku wykluczenia menstruacyjnego. Ponadto, miasto Poznań realizuje bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, skierowane głównie do nastoletnich dziewcząt.

– Organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w naszych działaniach. Wspólnie z nimi realizujemy zadania roczne. Polegające m.in. na wsparciu ofiar przemocy oraz wzmocnieniu roli kobiet w życiu lokalnym – mówiła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Jędrzej Solarski – zastępca prezydenta Poznania
Magdalena Pietrusik-Adamska – dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP
Małgorzata Kempa – dyrektorka Estrady Poznańskiej
Grzegorz Ganowicz – Przewodniczący Rady Miasta Poznania
Maria Lisiecka-Pawełczak – przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia RMP
(fot. Łukasz Gdak)

Pomoc dla kobiet

Miasto wspiera także kobiety powyżej 50. roku życia poprzez program profilaktyczny, który umożliwia wczesne wykrywanie osteoporozy. Dodatkowo oferowane są dofinansowanie zabiegów in vitro oraz miejsca w żłobkach niepublicznych, co jest ważnym wsparciem dla rodziców i umożliwia powrót do aktywności zawodowej.

– In vitro to flagowy program miejski, który zapewnia dofinansowanie zabiegów in vitro dla mieszkańców. Dzięki temu programowi rodzą się malutkie dzieci, nasi najmłodsi mieszkańcy. Ponadto, jako pierwsi w Polsce, wprowadziliśmy projekt zabezpieczenia płodności dla osób chorych onkologicznie. Teraz inne miasta, nie tylko te większe, korzystają z tego innowacyjnego programu – wyjaśniała Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia RMP.

Akcja społeczna „Poznanianki” to inicjatywa, która zachęca mieszkańców Poznania do zgłaszania kandydatek, które swoją odwagą oraz pracą na rzecz innych inspirują każdego, niezależnie od wieku czy płci. Jest to znakomita okazja, aby wyróżnić i podkreślić wkład kobiet w rozwój miasta oraz promować postawy solidarności i równości.

Zgłoszenia do akcji „Poznanianki” można przesyłać poprzez oficjalną stronę internetową do 31 sierpnia 2023 roku. Wsparcie dla inicjatywy pozwoli na uwidocznienie wyjątkowych osiągnięć kobiet i poszerzenie świadomości społecznej na temat ich znaczenia i roli w społeczeństwie.

– To nie ranking popularności, ale wskazanie kobiet lub grup kobiet, które prowadzą aktywne życie, zarówno na rzecz swojego środowiska, jak i innych osób. Chcemy promować zaangażowanie kobiet w życie społeczne, aby pokazać, iż to życie nie jest wyłącznie przedmiotem działań męskich. W ubiegłym roku, w pierwszej edycji tej akcji, wpłynęło ponad 180 zgłoszeń od mieszkanek i mieszkańców Poznania – mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Autorką identyfikacji wizualnej akcji jest Alicja Piotrowska, animatorka i ilustratorka, która wykłada animację w Poznaniu. Głosem akcji została natomiast Krystyna Czubówna. Estrada Poznańska jest odpowiedzialna za produkcję i promocję projektu.

Mural poznanianki (fot. Łukasz Gdak)
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału