Wniosek został złożony
Bodnar poinformował na platformie X, iż wniosek dotyczący byłego premiera trafił na biurko marszałka Szymona Hołowni. Dotyczy on wyrażenia przez Sejm zgody na pociągnięcie posła PiS Mateusza Morawieckiego do odpowiedzialności karnej w związku z tzw. wyborami korespondencyjnymi z 2020 roku. O szczegółach dotyczących podstaw wniosku na konferencji prasowej mówiła prokurator Anna Adamiak z Prokuratury Krajowej:
Wniosek został sformułowany w postępowaniu, prowadzony w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. To jest śledztwo, które zostało wszczęte w październiku 2020 r. i przedmiotem tego śledztwa jest ocena, czy funkcjonariusze publiczni, zaangażowani w proces organizacji wyborów prezydenckich w Polsce w 2020 r. przekroczyli swoje uprawnienia, czy też nie dopełnili obowiązków.
W sprawie według słów Anny Adamiak zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym liczne dokumenty przesłane przez tzw. komisję do zbadania afery kopertowej. Zakres postępowania jest bardzo szeroki, a nad sprawą pracuje zespół czterech prokuratorów.
Główne zarzuty
Prokuratura zarzuca Morawieckiemu, iż jako premier przekroczył swoje uprawnienia i podjął działania mające na celu przygotowanie oraz przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r. wyłącznie w formie korespondencyjnej. Według prokuratury robił to mimo braku odpowiednich kompetencji prawnych oraz otrzymania negatywnych opinii prawnych. Wykorzystał w tym celu ustawę z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, która, według Prokuratury Krajowej, nie stanowiła podstawy do podjętych działań.
Prokurator Anna Adamiak podczas zauważa, iż ustawa weszła w życie 9 maja 2020 roku, podczas gdy Morawiecki już 16 kwietnia 2020 roku wydał dwie decyzje. Pierwsza dotyczyła Poczty Polskiej, nakazując jej podjęcie działań w celu organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, a druga dotyczyła Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, nakazując rozpoczęcie druku kart do głosowania oraz innych niezbędnych dokumentów wyborczych. Według prokuratury decyzje te były niezgodne z obowiązującymi przepisami regulującymi proces wyborczy w Polsce, w tym z Kodeksem wyborczym, i naruszały kompetencje odpowiednich organów państwowych takich jak Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze.
Adamiak poinformowała także, iż Morawieckiemu postawiono zarzut z art. 231 § 1 kk w związku z art. 12 kk, co wiąże się z karą do 3 lat pozbawienia wolności. Dodała, iż jeżeli prokurator prowadzący śledztwo w sprawie wyborów kopertowych uzna, iż decyzja Morawieckiego została podjęta z góry, a przy tym występuje konkretna chronologia zdarzeń, to kara ta może być o wiele wyższa.
Falstart?
Mateusz Morawiecki postanowił skomentować całe zajście na platformie X. Wpis Bodnara nazwał „falstartem”. Jak zaznaczył, kampanię wyborczą można prowadzić po tym, jak zarejestrowany zostanie komitet.
Jeden z internautów zapytał byłego premiera, jak zatem ustosunkować można się do działań Karola Nawrockiego. Swoją kampanię wyborczą zaczął on już kilka miesięcy temu, wykorzystując do tego IPN.