Prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński: Musimy powrócić do recyklingu chemicznego

4 tygodni temu

— Recykling chemiczny jest metodą chemicznego przerobu odpadów tworzyw polimerowych. Metoda ta jest znana od wielu lat, jednak w rzeczywistych procesach przetwarzania odpadów jej rola jest na razie, można powiedzieć, znikoma. w tej chwili stanowi to zaledwie kilka procent w skali światowego przetwórstwa tworzyw odpadowych — powiedział prof. Kijeński, wskazując na marginalną obecność tej technologii w globalnym przemyśle recyklingowym.

Mimo ograniczonego wykorzystania, profesor podkreśla, iż recykling chemiczny ma ogromny potencjał, szczególnie w kontekście przetwarzania odpadów, które trudno poddać recyklingowi innymi metodami. Może to dotyczyć zanieczyszczonych odpadów, które zalegają na wysypiskach od lat, oraz materiałów narażonych na działanie czynników biologicznych i środowiskowych.

Przełamanie barier i zmiana postrzegania

Prof. Kijeński zwrócił uwagę na potrzebę zmiany społecznego postrzegania chemii jako narzędzia w przetwarzaniu odpadów. — Wiele odpadów, zarówno tych, które są na bieżąco wytwarzane, jak i tych, które stanowią depozyt, zalegający w naturze czy na starych wysypiskach, nie może być przerobione innymi metodami. Wobec tego trzeba przełamać bariery, także psychiczne, bo społeczne postrzeganie chemii jako metody przetwarzania wciąż jest negatywne — podkreśla profesor. Jego słowa akcentują konieczność budowania świadomości społecznej na temat zalet recyklingu chemicznego oraz jego roli w walce z zalegającymi odpadami.

Nowe wyzwania w obliczu zmian klimatycznych

W obliczu zmian klimatycznych i coraz bardziej restrykcyjnych regulacji prawnych, tradycyjne metody utylizacji odpadów, takie jak ich spalanie, stają się coraz mniej atrakcyjne. Profesor Kijeński podkreślił, iż w tym kontekście recykling chemiczny powinien być rozwijany na nowo, z wykorzystaniem dostępnej wiedzy i technologii, które znane są już od ponad czterech dekad.

— Musimy powrócić do tego, co znamy już od co najmniej 40 lat, do recyklingu chemicznego, i szeroko wdrażać tę technologię. Jednak w tym przypadku występują poważne progi i bariery, zwłaszcza związane z regulacjami prawnymi oraz klasyfikacją odpadów i produktów przerobu tworzyw polimerowych — dodał. Wskazał tym samym na wyzwania, które wymagają współpracy między sektorem naukowym a biznesem, by skutecznie wprowadzić recykling chemiczny do przemysłowej praktyki.

Potrzeba współpracy nauki i biznesu

Podczas panelu dyskusyjnego Recykling chemiczny. Biznes i nauka na Forum Recyklingu, zwrócono uwagę na konieczność współpracy między naukowcami a przedsiębiorstwami, by efektywnie wdrażać nowe technologie w przemyśle recyklingowym. Przekonanie społeczeństwa do korzyści płynących z recyklingu chemicznego oraz przystosowanie regulacji prawnych to najważniejsze kroki na drodze do wykorzystania pełnego potencjału tej metody.

— Mam nadzieję, iż zarówno wątpliwości, jak i nadzieje zostały w słuchaczach zasiane — tak podsumował Forum Recyklingu prof. Kijeński. Wyraził wiarę, iż jego słowa pobudzą do refleksji nad przyszłością tej technologii i zachęcą do wspólnego działania na rzecz rozwoju bardziej zrównoważonych metod przetwarzania odpadów.

Przyszłość recyklingu chemicznego w Polsce

Przyszłość recyklingu chemicznego wymaga zarówno wsparcia ze strony ustawodawców, jak i zmiany postrzegania społecznego. Aby skutecznie rozwijać tę metodę, konieczne jest zrozumienie jej zalet oraz podejmowanie działań na rzecz eliminacji barier prawnych i społecznych. Tylko wtedy recykling chemiczny będzie mógł odegrać większą rolę w globalnej walce z nadmiarem odpadów, przyczyniając się do ochrony środowiska i promowania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Forum Recyklingu, podczas którego omówiono te najważniejsze zagadnienia, stanowiło istotną platformę wymiany myśli i doświadczeń między przedstawicielami świata nauki, przemysłu i administracji, co może zaowocować pozytywnymi zmianami w przyszłości.

Idź do oryginalnego materiału