Procesja w Sandomierzu

1 rok temu
Zdjęcie: Procesja w Sandomierzu


Tłumy wiernych przeszły ulicami Sandomierza w procesji Bożego Ciała. Na początku szli przedstawiciele Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej w replikach historycznych strojów, a następnie przedstawiciele poszczególnych parafii i organizacji z pocztami sztandarowymi oraz dzieci.

Wśród uczestników był m.in. poseł Marek Kwitek wraz z żoną Alicją. Parlamentarzysta stwierdził, iż to wielka euforia iść jako wspólnota razem z Chrystusem.

– To wyraz naszej wiary. Trzeba ją manifestować, ponieważ są ataki na Kościół i na św. Jana Pawła II. Dzisiaj pokazujemy, iż te działania nie przyniosły żadnego skutku, ponieważ w procesji idą rzesze sandomierzan – dodał poseł Kwitek.

08.06.2023. Sandomierz. Procesja Bożego Ciała. Na zdjęciu (na pierwszym planie): ks. Jacek Marchewka – proboszcz parafii katedralnej , za nim poseł Marek Kwitek z żoną Alicją. / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce.

Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej Karol Bury powiedział, iż procesja Bożego Ciała łączy pokolenia. Dotyczy to również jego formacji, w której po 20-tu latach idą seniorzy i wnuki. Wszyscy razem biorą udział w uroczystościach religijnych.

– To należy do tradycji rycerstwa polskiego, które zawsze było blisko Kościoła. Tradycja świadczy o naszej tożsamości narodowej, dlatego z euforią idziemy w tej procesji – stwierdził kasztelan.

Sandomierzanie Danuta i Paweł Cirowie powiedzieli, iż procesja Bożego Ciała, to przeżycie religijne, które potrafi wzruszyć człowieka. Szczególnie gdy słyszy się słowa modlitwy, aby Bóg chronił nas m.in. od ognia i wojny. Oboje podkreślili, iż idąc w procesji nieważne jest kto jakie ma poglądy, tylko wszyscy idą razem.

Pani Marta przyszła na procesję wraz z dziećmi Nicolą i Oliwierem. Powiedziała, iż w ten sposób od małego pokazuje im kulturę chrześcijańską i kultywuje związane z nią wartości.

– Jako dziewczynka wraz z siostrą też zawsze byłam na procesji Bożego Ciała i teraz, gdy tylko moje dzieci są zdrowe, to zawsze jesteśmy – podkreśliła.

Trzy ołtarze znajdowały się przy ulicy Mickiewicza i przygotowali je mieszkańcy. Natomiast czwarty ostatni ołtarz był przy Wyższym Seminarium Duchownym. Jego urządzeniem i dekoracją jak zwykle zajęli się klerycy.

Procesję poprzedziła Msza Święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.


Idź do oryginalnego materiału