Prezydenta USA wybiorą Polacy? Głos amerykańskiej Polonii będzie się liczył bardziej niż myślisz

6 dni temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Elizabeth Frantz


Polski akcent w debacie Harris vs. Trump może mieć realne skutki dla wyniku tych wyborów. Panika moralna w sprawie "jedzenia kotów" w Ohio sięga głębiej niż kilka zdań na debacie. Do wyborów prezydenckich w USA zostały 54 dni. Marta Nowak i Miłosz Wiatrowski-Bujacz zapraszają na "Co to będzie w Ameryce".


Zobacz wideo


Wtorek 10 września, amerykańska debata prezydencka. Prowadzący dwukrotnie pyta Trumpa, czy chce, żeby Ukraina wygrała wojnę z Rosją. Trump nie odpowiada "chcę". Zamiast tego opowiada o pokoju, o swoich wybitnych zdolnościach negocjacyjnych i o tym, jak giną miliony (?) Ukraińców. Kwestia stosunku kandydatów do Rosji, Ukrainy i NATO to dla widzów w naszym kraju najważniejszy temat tej debaty - choćby gdyby nie pojawiła się bezpośrednia wzmianka o Polsce. Ale taka wzmianka jak najbardziej się pojawia. Kamala Harris mówi do Trumpa:


REKLAMA


Nasi sojusznicy z Europy i z NATO cieszą się, iż nie jest pan prezydentem [...]. Bo w takim wypadku Putin już siedziałby w Kijowie i łakomie patrzył na resztę Europę - zaczynając od Polski. Niech pan powie ośmiuset tysiącom Amerykanom polskiego pochodzenia, tu w Pensylwanii, jak łatwo by się pan poddał.


W Pensylwanii rzeczywiście mieszka blisko 800 tys. Amerykanów polskiego pochodzenia. W Wisconsin - ponad 480 tys. W Michigan - prawie 760. To wszystko kluczowe, "wahadłowe" stany. W tym odcinku "Co to będzie w Ameryce" rozmawiamy o tym, na ile głosy Polonii mogą zaważyć na tym, kto ostatecznie zostanie prezydentem USA - i czy w przeszłości głosowali raczej na przegranych, czy zwycięzców.
Ale Polacy to niejedyna grupa, która po debacie prezydenckiej może zyskać jasny ogląd, na kogo na pewno nie chce zagłosować. Donald Trump w emocjach przywołał republikańską teorię spiskową, według której imigranci z Haiti mają rzekomo jeść psy i koty. Porozmawiamy o tej dehumanizującej opowieści - i policzymy, a jakże, wyborców haitańskiego pochodzenia.
"Co to będzie w Ameryce" można oglądać na YouTube albo słuchać na Spotify i Apple Podcasts. Nowe podsumowanie tygodnia czeka na was w każdy piątek o godzinie 14. Zapraszamy też na regularne odcinki "Co to będzie" - na tych samych kanałach w każdy czwartek o godzinie 20.
Chcesz być na bieżąco z informacjami o kampanii, ale nie chce ci się szukać? Przyłącz się do kanału nadawczego "Co to będzie w Ameryce".
Idź do oryginalnego materiału