Prezydent zawetował ustawę o „języku” śląskim

4 miesięcy temu

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odmówił podpisania ustawy nadającej dialektowi śląskiemu status odrębnego języka. Głowa państwa powołała się na opinie polskich językoznawców, którzy w przeważającej większości odrzucają teorię, jakoby śląski był samodzielnym językiem.

W ocenie Prezydenta, kryteria powstania określonego języka regionalnego nie są spełnione, ponieważ Śląsk w żaden istotny sposób nie odróżnia się od pozostałej części kraju, kulturą lub tradycją. Andrzej Duda dodał także, iż gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki.

Prezydent przywołał w swoim uzasadnieniu zdania językoznawców, przede wszystkim na opinię Rady Języka Polskiego, która wypowiedziała się przeciwko uznaniu mowy Ślązaków za osobny język, jednogłośnie stwierdzając w opinii:

Na pytanie, czy język używany przez mieszkańców Górnego Śląska jest dialektem śląskim języka polskiego, będącego zgodnie z art. 27 Konstytucji RP językiem urzędowym w Rzeczypospolitej Polskiej, o ile nie wszyscy, to niemal wszyscy polscy językoznawcy odpowiedzą twierdząco. A dialektolodzy dodadzą, iż «język używany tradycyjnie przez mieszkańców Górnego Śląska» jest częścią śląskiego dialektu języka polskiego – czytamy.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na fakt, iż Rada Języka Polskiego składa się z wielu specjalistów, a opinie przez nią wyrażane, podejmowane są w drodze uchwały, a więc stanowisko Rady należy uznać za reprezentatywne.

Fot. Wikimedia

Narodowcy.net/prezydent.pl

Idź do oryginalnego materiału