Gmina Oświęcim wyda decyzję środowiskową dla krakowskiego metra ze względu na bliskość działek rodzin prezydenta i wiceprezydenta Krakowa. Decyzja ma najważniejsze znaczenie dla harmonogramu inwestycji.
Decyzja środowiskowa dla krakowskiego metra – Gmina Oświęcim przejmuje sprawę
Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) postanowiło, iż to Gmina Oświęcim wyda decyzję środowiskową dotyczącą budowy metra w Krakowie. Powodem tej decyzji jest fakt, iż działki rodzin prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego i wiceprezydenta Stanisława Mazura znajdują się w strefie inwestycji, co wyklucza władze Krakowa z procesu decyzyjnego.
Nieruchomości rodzin władz Krakowa w pobliżu inwestycji
Działki należące do rodzin prezydenta Miszalskiego oraz wiceprezydenta Mazura leżą w obrębie planowanego metra lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. W związku z tym, zgodnie z przepisami, Kraków nie może wydawać decyzji środowiskowej, a SKO powierzyło to zadanie Oświęcimiowi.
W swoim oświadczeniu prezydent Miszalski zapewnił, iż dokumentacja potrzebna do wydania decyzji została przygotowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich i przekazana do Gminy Oświęcim. Mimo przeniesienia odpowiedzialności na inne miasto, harmonogram budowy metra nie zostanie opóźniony.
Sporne kwestie lokalizacji działek i dalsze kroki
Jak informuje Dominika Jaźwiecka, rzeczniczka krakowskiego urzędu miasta, istnieją jeszcze pewne niejasności co do dokładnej lokalizacji działek rodzin prezydenta i wiceprezydenta względem obszaru inwestycji. Kwestie te mogą mieć wpływ na proces decyzyjny, ale w tej chwili wyłączenie władz Krakowa z postępowania jest konieczne.
Pomimo zmian administracyjnych, budowa metra w Krakowie przebiega zgodnie z planem. Miasto planuje wybrać wykonawcę pierwszego sześciokilometrowego odcinka w przyszłym roku. Trasa ma prowadzić od skrzyżowania ulic Reymonta i Piastowskiej do ronda Młyńskiego i obejmować trzy najważniejsze stacje przesiadkowe w centrum Krakowa.