To decyzja, na którą – jak podkreśla prezydent miasta Aleksander Miszalski – krakowianie czekali od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek o cofnięciu zgody na dalsze funkcjonowanie Konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Powodem są potwierdzone ustalenia o udziale rosyjskich służb w ubiegłorocznym podpaleniu hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.
– W związku z dowodami, iż to rosyjskie służby specjalne dokonały karygodnego aktu dywersji wobec centrum handlowego przy Marywilskiej, podjąłem decyzję o wycofaniu zgody na działanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie – przekazał w oficjalnym komunikacie minister Radosław Sikorski.
– Minister Radosław Sikorski poinformował właśnie o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Krakowie. Decyzja ta jest następstwem zgromadzenia dowodów na zaangażowanie Rosji w działalność terrorystyczną w Polsce. Krakowianie apelowali o tę decyzję od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przyjmuję ją z satysfakcją” – napisał w mediach społecznościowych Aleksander Miszalski.
Decyzja o zamknięciu zapadła w rocznicę pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej 44 w Warszawie. Do tragedii doszło 12 maja 2024 roku – ogień strawił ponad 1,4 tysiąca sklepów i punktów usługowych, a straty poniosło kilkuset przedsiębiorców. Przez wiele miesięcy trwały działania śledczych. W niedzielę wieczorem, 11 maja 2025 roku, ministrowie Adam Bodnar i Tomasz Siemoniak opublikowali wspólne oświadczenie.
„Pożar był efektem podpalenia dokonanego na zlecenie rosyjskich służb” – poinformowali. Jak dodali, polskie służby dysponują „pogłębioną wiedzą na temat zlecenia i przebiegu podpalenia oraz sposobu jego dokumentowania przez sprawców”.
„Działania ich były organizowane i kierowane przez ustaloną osobę przebywającą w Federacji Rosyjskiej. Część sprawców przebywa już w areszcie, pozostali są zidentyfikowani i poszukiwani” – czytamy w komunikacie.
Sprawą zajmują się w tej chwili prokuratura, policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Władze Państwa Polskiego są zdeterminowane, aby pociągnąć do odpowiedzialności sprawców haniebnych aktów dywersji oraz osoby nimi kierujące” – podkreślono.
Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie rosyjski konsulat w Krakowie zakończy działalność.