Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Rwandzie

11 miesięcy temu

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę w Afryce Wschodniej. Po spotkaniach w stolicy Kenii udał się do Kigali na rozmowy z Prezydentem Republiki Rwandy Paulem Kagame. Duda wziął również udział w „Polsko-Rwandyjskim Okrągłym Stole Gospodarczym”.

Główną agendą rozmów między głowami państw było zacieśnianie stosunków gospodarczych pomiędzy krajami, globalne skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, kooperacja w dziedzinie obronności oraz w obszarze edukacji. Andrzej Duda podkreślił podczas spotkania z przedstawicielami mediów, iż dzisiejsza wizyta jest szczególna ze względu na to, iż jest to pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Rwandzie od 62 lat, czyli od czasu nawiązania relacji dyplomatycznych z tym krajem. Polski przywódca podziękował Prezydentowi Paulowi Kagame za intensyfikację relacji polsko–rwandyjskich na przestrzeni ostatnich lat. Jak dodał, „to otwarcie ambasady w Warszawie, przyjęcie pierwszych polskich przedsiębiorców, spotkania z Ministrem Spraw Zagranicznych Rwandy Panem Vincentem Birutem w Polsce”.

???? Prezydent @AndrzejDuda w Kigali: Rozmawialiśmy o kwestii bezpieczeństwa w naszych regionach.

Jeśli Rwanda będzie w niebezpieczeństwie, także będziemy jej nieść wsparcie. Dlatego tak dużo dziś też rozmawialiśmy o edukacji, również o tej wojskowej, aby Rwanda mogła poprzez… pic.twitter.com/xpwh1UUjC5

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 7, 2024

Poinformował, iż dzisiaj odbędzie się kolejne spotkanie polskich i rwandyjskich przedsiębiorców, którzy będą rozmawiali o wzajemnych relacjach, wspólnych przedsięwzięciach i możliwościach rozwoju biznesu. Andrzej Duda podkreślał, iż Polacy są narodem ciężko pracującym, który rozumie wartość swojej pracy i wie, iż dzięki temu może dużo osiągnąć. Wskazał, iż „niepodległość i suwerenność nie jest nam dana raz na zawsze, na przestrzeni 200 lat traciliśmy ją, i to nie raz”.

Dzisiaj rozumiemy co to znaczy spokojny, systematyczny i pokojowy rozwój, tego właśnie chcemy. Chcemy budować naszą pomyślność, dobrobyt z daleka od wszelkich wojen, konfliktów – akcentował polski przywódca.

Prezydent poinformował, iż podpisane zostały dzisiaj dokumenty o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska i nowych technologii. Rozmowy dotyczyły również przyszłych inwestycji. Andrzej Duda wskazał, iż na rynku rwandyjskim obecnych jest wiele polskich firm. Podkreślił, iż najbardziej obiecującymi rynkami współpracy są: energetyka, infrastruktura miejska, branża rolna, przemysł maszynowy, urządzenia dla przemysłu spożywczego, budownictwo, zarządzanie, w tym zarządzenie kryzysowe oraz zasobami wodnymi i cyberbezpieczeństwo.

Dzisiaj będę miał okazję odwiedzić wspólną inwestycję polsko–rwandyjską, jaką jest Huta Cyny, która została restrukturyzowana wspólnymi siłami, a dziś współprowadzi ją polska firma. Jest to modelowy przykład dobrej współpracy – Andrzej Duda.

???? Współczesna Polska, często określana mianem motoru wzrostu Europy, może poszczycić się dobrze zróżnicowanym rynkiem i statusem gospodarki o wysokich dochodach. W 2023 r. zajęliśmy 21. miejsce pośród największych gospodarek świata według wskaźnika Economic Complexity Index.

W… pic.twitter.com/cVr6yYp6Sn

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 7, 2024

Udział Andrzeja Dudy w „Polsko-Rwandyjski Okrągły Stołu Gospodarczym”

Podczas „Polsko-Rwandyjskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego” Andrzej Duda stwierdził, iż afrykański kraj cieszy się rosnącym zainteresowaniem naszych przedsiębiorców, biorących pod uwagę stabilność i duży potencjał tutejszego rynku. Głowa państwa zaznaczyła, iż Rwanda staje się coraz bardziej atrakcyjnym partnerem gospodarczym dla Polski. Wśród szczególnie obiecujących sektorów współpracy wymienił: technologie wspomagające efektywność rolnictwa, technologie informacyjno–komunikacyjne, dronowe, a także cyberbezpieczeństwo. Prezydent ocenił, iż Rwanda oferuje tak bardzo poszukiwane przez biznes stabilność, bezpieczeństwo, wysoką jakość zarządzania, doskonałe warunki inwestycyjne, a do tego obfitość bogactw naturalnych i wielu pracowitych, ambitnych ludzi.

Pragnę podkreślić, iż polska oferta technologiczna i naukowa dla Rwandy opiera się na zasadzie partnerstwa – akcentował Andrzej Duda, dodając, iż zakłada realizację projektów we współpracy z lokalnymi społecznościami i z wykorzystaniem miejscowych zasobów - Andrzej Duda.

Wskazał, iż tak było w przypadku Huty Cyny w Kigali – największej polskiej i jednocześnie unijnej inwestycji w Rwandzie. Andrzej Duda zwrócił uwagę na bezprecedensowy rozwój stosunków dwustronnych między Polską i Rwandą. Jak zaznaczył, decyzja o otwarciu Ambasady Rwandy w Warszawie oraz wyznaczenie do pełnienia misji w Polsce bardzo zaangażowanego Ambasadora – absolwenta polskiej uczelni, miały najważniejsze znaczenie dla intensyfikacji dwustronnych relacji, zaś dzisiejszy polsko–rwandyjski okrągły stół gospodarczy stanowi istotny element naszego dialogu gospodarczego.

Narodowcy.net/prezydent.pl

Idź do oryginalnego materiału