Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś brał udział w szczycie najwyższych organów kontroli (NOK) grupy G20 tzw. SAI20 (ang. SAI – Supreme Audit Office). Grupa SAI20 została utworzona przez Radę Audytu Republiki Indonezji (BPK) w celu globalnej dyskusji na temat ulepszenia transparentności i rozliczalności finansów publicznych na świecie oraz propagowanie niezależnej i obiektywnej kontroli państwowej. Gospodarzem tegorocznego szczytu organizowanego dla Prezesów NOK jest Urząd Kontrolera i Audytora Generalnego Indii ze względu na przewodnictwo Indii w grupie G20.
Spotkanie otworzył gubernator Goa P. S. Sreedharan Pillai, a tematami obrad była niebieska gospodarka (ang. blue economy), czyli kontrola tematów eksploatacji, zachowania i regeneracji środowiska morskiego oraz A.I., czyli sztuczna inteligencja – szanse i zagrożenia.
Prezesi najwyższych organów kontroli grupy SAI20, naukowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci oraz zaproszeni goście z wielu państw omówili trendy, zasady, doświadczenia krajowe i transgraniczne. Bezpieczeństwo energetyczne i transformacja energetyczna, ochrona środowiska naturalnego oraz digitalizacja administracji publicznej: to tylko trzy najważniejsze tematy, którymi zajmują się NOK grupy SAI20. NIK przeprowadza corocznie ponad 100 kontroli, z których wiele dotyczy powyższych zagadnień.
Prezes NIK jest przewodniczącym grupy roboczej EUROSAI ds. kontroli środowiskowych, która corocznie podejmuje tematy związane z ochroną środowiska, takie jak np.: zmiany klimatu, transformacja energetyczna, jakość powietrza, czy wykorzystanie odpadów z plastiku do ponownego użytkowania. Prezes NIK Marian Banaś zabrał głos w dyskusji i przedstawił dorobek kontrolny NIK w obszarze m.in.: barier rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, ochrony brzegów morskich w Polsce, a także zagrożeń wynikających z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego. Na podstawie zebranych doświadczeń z kontroli i wspólnej debaty oraz wymiany doświadczenia, NOK Indii opracował kompendia wiedzy w zakresie niebieskiej gospodarki i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji.
Praca grupy SAI20 przekazywana jest rządom państw grupy G20, jako źródło niezależnych i obiektywnych wytycznych do wykorzystania podczas zbliżających się szczytów G20. W szczycie SAI20 brał udział Przewodniczący Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli INTOSAI Bruno Dantas, który podkreślił, iż niezależne najwyższe organy kontroli, niezależne od władzy wykonawczej, niezależne w doborze tematów kontroli i dostępie do dokumentów jednostek kontrolowanych, oraz niezależne finansowo i kadrowo są gwarantem skutecznej i rzetelnej kontroli finansów publicznych na świecie.
NIK została zaproszona na zebranie szczytu w Indiach, jako gość specjalny spotkania ze względu na wieloletnią dwustronną współpracę. NIK i Urząd Kontrolera i Audytora Generalnego Indii na podstawie umowy dwustronnej współpracują od ponad 20 lat. Corocznie organizowane są seminaria dwustronne służące wzajemnej inspiracji do usprawniania administracji publicznej poprzez obiektywne kontrole oraz prezentację wytycznych i wniosków pokontrolnych.
-->