Premier z PSL i wyznaczony przez niego generał uratowali Polskę przed Rosją

5 miesięcy temu

W powszechnej świadomości autorem sukcesu w 1920 roku jest marszałek Józef Piłsudski. Czy na pewno? Premier Wincenty Witos pisze w swoich pamiętnikach jak to załamany Józef Piłsudski przed wyjazdem z Warszawy podczas walk z Armią Czerwoną wręczył mu dymisję ze stanowiska Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza. Premier bojąc się upadku morale wojska nie ogłosił tego faktu publicznie, a podczas następnego spotkania zwrócił list autorowi. Przez lata trzymano to w tajemnicy, aby nie zdejmować z marszałka opinii „zwycięzcy” w bitwie warszawskiej. Mit o Piłsudskim – pogromcy bolszewików został rozpowszechniony i utrwalony za rządów sanacji – przypomina Leszek Miller.

Tymczasem wszystkie fakty, a zwłaszcza rozkazy wydane w dniach 12 – 16 sierpnia 1920 roku, wskazują, iż faktycznym zwycięzcą w bitwie warszawskiej był generał Tadeusz Rozwadowski – szef Sztabu Generalnego. Miało to dla niego tragiczne konsekwencje, gdyż po zamachu majowym znalazł się na celowniku piłsudczyków. Rozdźwięki między Piłsudskim i Rozwadowskim powstały już w pierwszych dniach niepodległości, pogłębiły się podczas walk z bolszewikami, a ukoronowane zostały dowodzeniem przez Rozwadowskiego wojskami wiernymi rządowi podczas przewrotu majowego. Nic więc dziwnego, iż “rogaty” żołnierz gwałtownie znalazł się w wileńskim więzieniu razem z innym przeciwnikiem Piłsudskiego gen. Włodzimierzem Zagórskim.



Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Gen. Zagórski zaraz po zwolnieniu został skrytobójczo zamordowany i nie wiadomo do dziś gdzie jest jego grób. Gen. Rozwadowski zapadł na tajemniczą chorobę i zmarł w październiku 1928 roku. Ostatnią wolą generała było pochowanie go wśród jego żołnierzy na cmentarzu we Lwowie. Władze sanacyjne nie zezwoliły na przeprowadzenie sekcji zwłok, aby ustalić przyczyny zgonu, ale w powszechnej wówczas opinii panowało przekonanie, iż został otruty. Dziś można zweryfikować tą hipotezę przeprowadzając ekshumację zwłok. Instytut Pamięci Narodowej ma wszelkie powody, aby tak uczynić. Prawda o śmierci wybitnego generała czeka na ujawnienie – podsumowuje Miller.

W powszechnej świadomości autorem sukcesu w 1920 roku jest marszałek Józef Piłsudski. Czy na pewno? Premier Wincenty Witos pisze w swoich pamiętnikach jak to załamany Józef Piłsudski przed wyjazdem z Warszawy podczas walk z Armią Czerwoną wręczył mu dymisję ze stanowiska…

— Leszek Miller (@LeszekMiller) August 15, 2024

Idź do oryginalnego materiału