Premier Keir Starmer planuje zresetować stosunki Wielkiej Brytanii z Europą po brexicie. W związku z tym w środę udał się do Brukseli, gdzie odbędzie swoje pierwsze formalne spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, od czasu, gdy jego Partia Pracy przejęła władzę od konserwatystów po wyborach powszechnych w lipcu tego roku.
Starmer musi nie tylko precyzyjnie określić swoje oczekiwania wobec UE, ale także wyjaśnić, co Wielka Brytania jest gotowa zaoferować Brukseli w zamian. „To symbol wielkiego rozwiania mgły unoszącej się nad kanałem La Manche” – skomentował podróż Starmera prof. Richard Whitman, ekspert ds. polityki UE z University of Kent, w rozmowie z agencją AFP. Według niego, Brytyjczycy będą musieli zderzyć się z rzeczywistością i wykonać dużo pracy, aby poprawić relacje z instytucjami unijnymi.
Premier Wielkiej Brytanii odbył już spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem oraz premier Włoch Giorgią Meloni. W lipcu gościł także dziesiątki liderów podczas spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej, deklarując odbudowę mostów z Europą.
W Brukseli Starmer spotka się nie tylko z przewodniczącą Komisji Europejskiej, ale również z innymi liderami kluczowych instytucji. Jak sam zapowiedział, będzie dążył do „pozostawienia za sobą lat brexitu i ustanowienia bardziej pragmatycznych i dojrzałych relacji” z UE.
Podkreślił jednak, iż chociaż w referendum w 2016 roku głosował za pozostaniem w UE, to „reset” w relacjach z Brukselą nie oznacza odwrócenia brexitu. Jego zespół zamierza jedynie poprawić relacje handlowe oraz zrewidować istniejące umowy o współpracy między Wielką Brytanią a UE. Umowy te mają zostać odnowione w 2026 roku.
Chodzi między innymi o negocjacje nowego paktu bezpieczeństwa, porozumienia weterynaryjnego w celu ułatwienia kontroli granicznych produktów rolnych oraz wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych.
Na razie rząd brytyjski nie ujawnia zbyt wielu szczegółów dotyczących zakresu negocjacji. Zapewnił jednak, iż nie planuje powrotu do jednolitego rynku europejskiego, unii celnej ani do swobody przemieszczania się. Nie zamierza również zwiększać mobilności młodzieży w wieku od 18 do 30 lat, co proponuje UE, ani rozszerzać legalnej migracji.
Głównym celem zacieśnienia relacji Wielkiej Brytanii z krajami UE jest przede wszystkim zwiększenie wymiany handlowej w celu poprawy sytuacji gospodarczej na Wyspach.
Unijni dyplomaci podkreślają, iż spotkanie ze Starmerem będzie raczej ogólne i mało szczegółowe, dlatego nie należy oczekiwać konkretnych rezultatów na tym etapie.
Źródło: uk.news.yahoo.com
AS