Premier: obronność będzie priorytetem, ale utrzymamy model socjalny

ifrancja.fr 1 miesiąc temu

Premier Francji François Bayrou powiedział w czwartek, iż chce, by obronność stała się priorytetem w następnym budżecie, ale zapewnił, iż Francja nie zrezygnuje ze swojego modelu socjalnego. Partie lewicowe proponują sfinansowanie wydatków na obronę z podatków nałożonych na największe fortuny.

„Obronność jest odtąd oczywistym priorytetem dla wszystkich. Nie wyklucza jednak innych priorytetów, takich jak dbałość o finanse publiczne i zachowanie paktu socjalnego” – oświadczył Bayrou. Zapewnił, iż rząd nie zaniedba żadnego z tych problemów i iż „model socjalny jest częścią tożsamości francuskiej”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w środę w wystąpieniu telewizyjnym, iż w obecnej sytuacji międzynarodowej trzeba wzmocnić obronność i iż potrzebne będą „nowe wybory” dotyczące budżetu i „dodatkowe inwestycje”. Zapewnił, iż nie spowoduje to wzrostu obciążeń podatkowych.

Na te deklaracje zareagowały już partie lewicowe. Mathilde Panot ze skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej (LFI) oświadczyła, iż jest przeciwna „gospodarce wojennej”. LFI sprzeciwia się także wykorzystaniu zamrożonych aktywów rosyjskich. Szef Partii Socjalistycznej Olivier Faure zaapelował o „patriotyzm podatkowy” ze strony największych fortun.

W lutym Macron na spotkaniu z szefami frakcji parlamentarnych mówił o idei, by przejść z obecnego poziomu wydatków na obronność – 2,1 proc. PKB – do 5 proc. PKB. Wówczas dopuszczał taki wariant w sytuacji, gdyby Stany Zjednoczone zrezygnowały z obrony Europy w ramach NATO.

Ekspert Julien Damon powiedział w czwartek portalowi BFMTV, iż wzrost udziału PKB przeznaczanego na obronność o 3 punkty procentowe oznaczałby dodatkowe 90 mld euro. Jest to jedna czwarta wydatków na emerytury i jedna trzecia wydatków na ochronę zdrowia – powiedział Damon. AFP precyzuje, iż wzrost wydatków na obronność oznaczałby dodatkowe 30 mld euro rocznie.

Dotychczas zakładano, iż budżet obronny Francji w 2025 roku osiągnie wartość 50,5 mld euro i będzie stopniowo zwiększany do 67 mld w 2030 roku. Obecny wieloletni budżet na lata 2025-2030 zakładał przeznaczenie łącznie 413 mld euro na obronność. (PAP)

Idź do oryginalnego materiału