Premier o prawie azylowym: Przyjęliśmy pakiet ustaw, który przedstawimy Sejmowi

5 dni temu
Zdjęcie: Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


- Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami - powtórzył swoją deklarację premier przed wylotem do Brukseli. Donald Tusk poinformował, iż rząd przyjął nowe zapisy o prawie azylowym.
Premier o nowym prawie azylowym: Szef rządu zapewnił, iż administracja "odzyskuje kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz". - Przyjęliśmy pakiet ustaw, który przedstawimy Sejmowi. Mam nadzieję, iż znajdzie się większość w Sejmie. To prawo, którego nikt nikomu nie ma zamiaru zabierać. Prawo do zwracania się o azyl jest wykorzystywane przez wrogów państwa polskiego. (...) Ta siatka ludzi, przemytników i służb, wywołała taką hybrydową i coraz gorętszą wojnę na polskiej granicy - podkreślił szef rządu.


REKLAMA


Rząd przyjął nowe prawo azylowe: Tusk przypomniał, iż "kiedy zaproponował, żeby czasowo, na określonym terytorium zawiesić wnioski o wydawanie azylu, zrobił się wielki szum". - Ale okazało się po kilkunastu dniach, iż ten projekt nie tylko jest akceptowany przez ludzi, ale także w Europie przyjęto go z zadowoleniem. To postępowanie, które inne państwa UE chętnie by naśladowały - stwierdził szef rządu. W Brukseli Donald Tusk spotka się w środę m.in. z szefową rządu Włoch Giorgią Meloni. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż nielegalna migracja stała się poważnym problemem dla Polski i Europy, bezpośrednio związanym z kwestiami bezpieczeństwa - mówił przed wylotem premier. W Brukseli rozpoczyna się szczyt Unia Europejska - Bałkany Zachodnie.


Zobacz wideo Migranci to narzędzie walki politycznej


Stanowisko Lewicy: Łukasz Michnik, rzecznik Nowej Lewicy, tuż po konferencji premiera napisał na X, iż partia podtrzymuje zdanie odrębne. "Uważamy, iż są skuteczniejsze metody chronienia granicy niż zawieszanie azylu. Wciąż mamy wątpliwości w zakresie zgodności tego rozwiązania z umowami międzynarodowymi i Konstytucją" - podkreślił rzecznik.


Czytaj również: "TAZ": UE wspiera pushbacki na polskiej granicy. "Przyzwolenie na ciężką ingerencję"Źródło: IAR
Idź do oryginalnego materiału