Prawnicy nawołują do wyzerowania TK uchwałą

2 miesięcy temu

Zmiany wprowadzone na mocy uchwały

Autorzy tekstu stawiają sprawę jasno:

Uważamy, iż całego tego zabiegu można dokonać uchwałą Sejmu, bez potrzeby zmiany konstytucji. To oczywiście bardzo odważna teza, ale ma ona oparcie w samej ustawie zasadniczej.

Obaj prawnicy są zdania, iż należy położyć kres „sądowi Przyłębskiej” i „sprawiedliwości politycznej” na rzecz PiS. Przypomnijmy, iż obecna prezes Trybunału Konstytucyjnego została określona przez Jarosława Kaczyńskiego mianem „odkrycia towarzyskiego”. Prezes PiS swego czasu gościł w programie śniadaniowym TVP i wyraźnie się zapomniał. A tamta wypowiedź, czemu trudno się dziwić, jest mu wypominana do dziś. W Polsce przecież formalnie obowiązuje trójpodział władzy. Niestety w tej chwili Trybunał Konstytucyjny, w którym zasiadają byli politycy PiS: Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz, realizuje ostentacyjnie interesy prawicy.

Raz zresztą, w wyniku błędnych kalkulacji kierownictwa partii z ul. Nowogrodzkiej, TK wyświadczył temu ugrupowaniu niedźwiedzią przysługę. Chodzi o zakończenie kompromisu aborcyjnego i zaostrzenie prawa do przerywania ciąży, co oburzyło i zmobilizowało szczególnie młodych ludzi i naturalnie kobiety, by przy urnach wyborczych pokazać PiS czerwoną kartkę.

Reset konstytucyjny

Jeśli chodzi o zmiany w TK, nie można najpewniej będzie wprowadzić ich dzięki ustaw, ponieważ wiązałoby się to z wetem Andrzeja Dudy. Prezydent, który zatwierdzał także tzw. sędziów-dublerów zdaniem swoich krytyków, nie widzi nic zdrożnego w działaniach tego ważnego organu w systemie sądowniczym w naszym kraju. Niemniej swego czasu przyjął w Pałacu Prezydenckim jednego z liderów Konfederacji Krzysztofa Bosaka.

Bosak, któremu towarzyszył kolega partyjny Stanisław Tyszka, na konferencji prasowej po spotkaniu oświadczył, iż w rozmowie z prezydentem kluczową kwestią były poprawki do konstytucji, które „zakończą chaos w państwie, wzajemne negowanie składów naczelnych ciał konstytucyjnych takich jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownictwa„.

Dodał, iż Konfederacja postuluje stworzenie „forum złożonego z prawników”, którzy opracowaliby w detalach idee przedstawione przez Konfederację i inne partie.

Spotkanie oceniamy jako dobre, konstruktywne. Pan prezydent wykazał otwartość na nasze propozycje. (…) Zapowiedział, iż o ile uda nam się doprowadzić do powołania takiej grupy roboczej, to również deleguje do takiego forum swojego przedstawiciela – powiedział wicemarszałek Sejmu.

Kaczyński jest przeciwko

Andrzej Duda, mimo iż jest obrońcą TK, był gotów do rozmów z przedstawicielami Konfederacji, którzy mają interesujący pomysł. Za to Jarosław Kaczyński jest zatwardziały. Uważa, iż droga do zmian konstytucji jest długa i skomplikowana. – W tej kadencji takiej możliwości nie ma – ustosunkował się do ewentualnego resetu.

Gdyby reset konstytucyjny wszedł w życie, mógłby wpłynąć na obniżenie się polaryzacji i wzrost wiarygodności całego wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Pokazałby, iż kompromis w polskiej polityce jest realny, niestety wydaje się, iż mówimy o utopii.

Idź do oryginalnego materiału