Prawie połowa Polaków niezadowolona z włodarzy swoich miejscowości

2 godzin temu
Zdjęcie: 21.06.2026. Górno. Referendum w sprawie odwołania Rady Gminy / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


Prawie połowa (49,1 proc.) Polaków jest niezadowolona z włodarzy swoich miejscowości – wynika z sondażu IBRiS publikowanego w „Rzeczpospolitej”. Gazeta zleciła badanie po referendum w Krakowie, w którym odwołano tamtejszego prezydenta.

Ankietowanym zadano pytanie, czy włodarz ich miejscowości – prezydent, burmistrz lub wójt – dobrze wykonuje swoje obowiązki. Twierdząco odpowiedziało 37,9 proc. badanych. 23,7 proc. osób udzieliło odpowiedzi „nie, powinien być odwołany”, a 25,4 proc. – „nie, ale nie ma lepszej alternatywy”. 13,1 proc. uznało, iż „trudno powiedzieć”.

Odpowiedzi podzielono również według preferencji partyjnych. Ankietowani będący za obozem rządzącym częściej udzielali odpowiedzi „tak” – to 48 proc. 43 proc. zwolenników koalicji rządzącej uznało, iż ich włodarz źle wykonuje obowiązki.

Ankietowani będący za opozycją byli niezadowoleni z włodarzy – 65 proc. odpowiedzi było przeczących. Niegłosujący lub niezdecydowani odpowiedzieli twierdząco w 45 proc., za to 23 proc. tych osób uznało, iż „trudno powiedzieć”.


Idź do oryginalnego materiału