Wiele wskazuje na to, iż większość aktywów mediowych Warner Bros. Discovery, m.in. grupa TVN, może zostać kupiona przez Fox Corporation. Taką informację podał portal wirtualnemedia.pl, opierając się na przygotowanych przez stację CNBC prognozach, których podstawą są opinie czołowych menedżerów z sektora mediów i technologii. Fox Corporation, wchodzi w skład koncernu Ruperta Murdocha.
Pytani o opinię menedżerowie wypowiadają się anonimowo, by nie były one podyktowane interesami poszczególnych graczy rynkowych. Jeden z nich uważa, iż Fox Corporation kupi większość aktywów mediowych Warner Bros. Discovery. Na sprzedaż wystawiona została grupa TVN, którą może kupić prawicowa telewizja Fox należąca do koncernu Ruperta Murdocha. Taką analizę przedstawiła właśnie amerykańska stacja CNBC, opierając się na prognozach menedżerów z branży sektora mediów.
Plany sprzedaży TVN przerażają nie tylko pracowników telewizji, ale choćby samego premiera Donalda Tuska, dla którego jest ona od lat medialnym wsparciem. O desperacji obecnego premiera świadczy to, iż podjął on decyzję o wpisaniu TVN-u i Polsatu-u na listę podmiotów podlegających rządowej ochronie w czasie sprzedaży aktywów. W tej sytuacji sprzedaż TVN, będzie wymagać od amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery zgody rządu Tuska.
Czy zmiana narracji TVN jest możliwa?
Kilka dni temu Reuters informował, iż Bros. Discovery przy procesie sprzedaży grupy TVN współpracuje z bankiem inwestycyjnym JPMorgan, który skontaktował się już z potencjalnymi nabywcami polskiego nadawcy. Z początkiem 2025 r. mają oni otrzymać zestaw szczegółowych informacji o TVN. Według dwóch źródeł Reutersa grupa TVN może zostać wyceniona na ponad 1 mld euro. Liberalno-lewicowa narracja stacji, z której słynie, może zostać zmieniona w sytuacji kiedy trafi pod skrzydła FOX-a, choć przedstawiciele WBD zapewniają, iż tak nie będzie.
Przy analizowaniu sprzedaży TVN będziemy priorytetowo traktować jego status jako niezależnego nadawcy informacyjnego
— przekazał rzecznik koncernu.
Wejście na ścieżkę sprzedaży potwierdziła Katarzyna Kieli, prezes TVN oraz president i managing director Warner Bros. Discovery w Polsce. W mailu skierowanym do pracowników stacji przypomniała, iż sprzedaż była planowana już od kilku miesięcy.
Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to iż do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu
— cytują jej słowa wirtualnemedia.pl. Kieli miała uspokajać przerażonych sprzedażą pracowników TVN przypominając, iż TVN zmieniał właściciela już kilkukrotnie.
Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, iż zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi. Oprócz tego, iż jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni
— stwierdziła Kieli cytowane przez wirtualnemedia.pl.
O planowanej sprzedaży TVN pisał w sierpniu „Financial Times” dodając, iż pod młotek mają iść także spółki koncernu z branży gier wideo.
Grupa kapitałowa TVN ma w ofercie 12 stacji telewizyjnych (TVN, TVN7, TTV, TVN24, TVN24 BIS, TVN Style, TVN Turbo, HGTV, TVN Fabuła, TVN International, TVN International West, TVN International Extra) i grupa serwisów internteowych (na czele z TVN.pl i TVN24.pl). Do grupy kapitałowej oprócz TVN należy przede wszystkim 100 proc. udziałów brokera reklamowego TVN Media i spółki Stavka nadającej TTV oraz 32 proc. akcji Canal+ Polska.
Od kilku lat Warner Bros. Discovery redukuje koszty funkcjonowania zwalniając pracowników i ograniczając produkcję m.in. przez HBO w części państw europejskich (także w Polsce). Teraz przyszedł czas na sprzedaż udziałów w TVN.
koal/wirtualnemedia.pl