Ekspozycja zatytułowana „Głos miasta. Poznański Czerwiec 1956. Jeden bunt – tysiące świadectw” została przygotowana z inicjatywy wicemarszałka Senatu Rafała Grupińskiego przez Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Twórcy wystawy pokazują dramatyczne wydarzenia sprzed siedmiu dekad z perspektywy ich uczestników – mieszkańców Poznania, którzy zdecydowali się zaprotestować przeciwko komunistycznemu systemowi, ryzykując własnym bezpieczeństwem w imię wolności i podstawowych praw.
Choć protest rozpoczął się na ulicach Poznania, jego znaczenie gwałtownie wykroczyło poza granice miasta. Poznański Czerwiec stał się symbolem odwagi i sprzeciwu wobec totalitarnej władzy, a także jednym z najważniejszych momentów w powojennej historii Polski.
W uroczystym otwarciu ekspozycji uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Wśród przemawiających znaleźli się marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński, przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, zastępca prezydenta Poznania Marcin Gołek oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell. O koncepcji i przesłaniu wystawy opowiedziała również jej kuratorka, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, Kinga Przyborowska.
Szczególny charakter wydarzeniu nadała obecność uczestników i świadków Poznańskiego Czerwca 1956 oraz kombatantów. W wernisażu udział wzięli także parlamentarzyści oraz młodzież z poznańskich szkół noszących imię bohaterów Czerwca ’56, a także uczniowie szkoły z Warszawy, dla których spotkanie z żywą historią stało się istotną lekcją pamięci.
Wystawę można oglądać w gmachu Senatu RP przy ulicy Wiejskiej w Warszawie do 10 lipca. Organizatorzy podkreślają, iż jej celem jest nie tylko przypomnienie dramatycznych wydarzeń z 1956 roku, ale również oddanie głosu ludziom, którzy swoją odwagą zapisali jedną z najważniejszych kart w historii polskiej drogi do wolności.

1 godzina temu





![Prezydent Świdnicy z absolutorium i nową koalicją. Niezależna radna zaapelowała o większą rozwagę finansową w kolejnych latach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Rada-Miejska-w-Swidnicy-sesja-absolutoryjna-2026.06.25-36.jpg)







