POZNAŃ: Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON 2024 [ZDJĘCIA]

5 miesięcy temu

Poznaniu rozpoczął się Insecon – Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa. Celem Kongresu jest wymiana doświadczenia oraz zwiększenie świadomości z zakresu aktualnych i przyszłych zagrożeń w cyberprzestrzeni. W wydarzeniu udział wzięli wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, I wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś Szulc oraz II wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski.

Podczas kongresu przemawiał Krzysztof Gawkowski – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji oraz Cezary Tomczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. W Międzynarodowym Kongresie Cyberbezpieczeństwa INSECON 2024 uczestniczy równierz przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Poseł Andrzej Grzyb oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, doradca Ministra Obrony Narodowej ds. kontaktu z samorządem Krzysztof Grabowski.

Insecon to 2 dni networkingu, 3 ścieżki tematyczne, blisko 200 uczestników oraz uznani prelegenci z Polski i zagranicy. Podczas pierwszego dnia kongresu swoje wystąpienia mają wybitni eksperci z polskiej sceny cyberbezpieczeństwa – przedstawiciele Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, fundacji na rzecz cyberbezpieczeństwa oraz międzynarodowych korporacji i przedsiębiorstw. Kolejny dzień to wydarzenie międzynarodowe poświęcone strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa narodowego i na świecie. Swoje wystąpienia mają przedstawiciele państw członkowskich NATO oraz Unii Europejskiej.

Fot. Maciej Kasprzak / Wielkopolskamagazyn.pl INSECON 2024

Dzisiejsze wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem wymagają ścisłej uwagi i zaangażowania ze strony organizacji i jednostek. W obliczu dynamicznego rozwoju technologii, cyberprzestępczość staje się coraz bardziej zaawansowana, co wymaga ciągłego doskonalenia strategii obronnych. Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON (15-16.04.2024, Poznań) ma charakter globalnego spotkania liderów, ekspertów i innowatorów, którzy kształtują teraźniejszość i przyszłość bezpieczeństwa informatycznego. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w kooperacji z Grupą MTP.

„Ransomware”, „Data breach”, „Brute force” – to tylko kilka z setek rodzajów ataków hakerskich. Jak ich uniknąć lub zminimalizować ich skutki? O tym rozmawiać będą eksperci podczas Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa INSECON, który właśnie ruszył w Poznaniu.

Do udziału w kongresie na Międzynarodowych Targach Poznańskich zaproszeni zostali światowej sławy eksperci i praktycy. Podczas wykładów i dyskusji zdefiniują oni nowe kierunki ochrony cyberprzestrzeni – zwłaszcza tej o znaczeniu krytycznym.

– Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle ważne – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – W dobie wszechobecnych fake newsów i deep fake’ów, gdy przestępcy podszywają się pod innych i wykradają poufne dane, umiejętność obrony jest kluczowa. Dlatego cieszę się, iż tak istotne wydarzenie jak INSECON ma miejsce właśnie w Poznaniu.

Swoją wiedzą dzielić się będą m.in.: Mirosław Maj – prezes fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń; Robert Kośla – Główny Architekt Cyberbezpieczeństwa na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w globalnym zespole Security Service Line Microsoft; Adam Haertle – redaktor naczelny portalu ZaufanaTrzeciaStrona.pl; Adam Lange – Head of Active Threat Monitoring Standard Chartered Bank oraz gen. dyw. Karol Molenda – dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Specjaliści rozmawiać będą nie tylko o bezpieczeństwie korzystania z mediów społecznościowych, ale również o ochronach przed socjotechnikami, zarządzaniu zaufaniem czy ryzyku związanym ze stosowaniem AI.

– Poprzez współpracę z uznanymi globalnie ekspertami, prezentację innowacji i świadome podejście do cyberbezpieczeństwa, dążymy do stworzenia bezpiecznej cyberprzestrzeni, która umożliwi rozwój nowych technologii, cyfrową transformację oraz cyfrową integrację społeczeństwa, jednocześnie zapewniając ochronę przed wszelkimi potencjalnymi zagrożeniami w świecie online – podkreśla wagę organizacji Kongresu INSECON 2024 jego dyrektor, Konrad Fleśman.

Podczas kongresu zostaną uruchomione widowiskowe strefy specjalne. W pierwszej z nich, CyberHackLab – odbędą się zespołowe rozgrywki, których celem jest ochrona cyberprzestrzeni. W strefie start-upów zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony teleinformatycznej. Na stoiskach partnerów i wystawców będzie można poznać najnowsze propozycje producentów oprogramowania, a także komponenty, sprzęt i akcesoria podnoszące skuteczność monitorowania cyberprzestrzeni i zwiększające poziom ochrony systemów komputerowych.

NSECON to inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości z zakresu aktualnych i przyszłych zagrożeń w cyberprzestrzeni, przedstawienie narzędzi i dobrych praktyk skutecznego zabezpieczenia i reagowania – lokalnie, regionalnie, a także na poziomie krajowym.

To także komfortowa przestrzeń networkingowa, w której transferowi wiedzy będzie towarzyszyć prezentacja najnowszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa danych i dostępu. Zaproszeni eksperci i praktycy, a także liderzy branży zaprezentują najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem IT. Podczas wykładów i dyskusji zdefiniują nowe kierunki ochrony cyberprzestrzeni, w szczególności tej o znaczeniu krytycznym.

Podczas Kongresu INSECON zostały uruchomione strefy specjalne:

  • CyberHackLab – Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC) przeprowadzi warsztaty w formie CTF (Capture the Flag). Ich formuła zakłada indywidualny udział chętnych (w trakcie trwania Kongresu), a tytułowa flaga to nagroda za rozwiązanie wszystkich przygotowanych zadań warunkowanych tak, iż tylko rozwiązanie poprzedniego daje wskazówkę do rozwiązania kolejnego zadania. Przewidywane są 2 poziomy trudności, każdy po 10 zadań. Zapisy do udziału w warsztatach nie są konieczne;
  • Cyber Twierdza – gra symulacyjna, polegająca na budowie skutecznego systemu zabezpieczeń środowiska teleinformatycznego i jego ochronie.

Kongres odbywa się w dniach 15-16 kwietnia 2024 roku w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie realizowane jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Grupę MTP.

Idź do oryginalnego materiału