Apel polityków rządowych i samorządowych, składanie wieńców, marsz i iluminacja kibiców. Poznań uczcił pamięć Powstańców Wielkopolskich.
Poznań hucznie obchodzi dzisiaj 106. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pierwsze uroczystości odbyły się już o godzinie 11:15. Wtedy to przedstawiciele władz samorządowych i rządowych złożyli wiązanki kwiatów na mogiłach dowódców Powstania Wielkopolskiego i pod tablicami pamiątkowymi. Natomiast o godzinie 12:30 w poznańskiej farze rozpoczęła się msza święta w intencji powstańców.
Główne Uroczystości
Główne obchody rozpoczęły się o godzinie 16:40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Miał tam miejsce apel, na którym przemawiał między innymi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Swoje przemówienia wygłosili także Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej oraz Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.
– Zwycięstwo nie przyszło samo, nie zrodziło się wyłącznie w tych dniach grudniowych i przez 52 dni powstania, zwycięstwo rodziło się przez dziesiątki lat i przez pokolenia. Przez pracę u podstaw, niezłamaną walkę z germanizacją, zachowanie języka, religii, tradycji i kultury, przez dom polski, przez chatę chłopską, przez szkołę i kościół, przez wszystkie te miejsca, gdzie choćby gdy zabraniano mówić po polsku, nigdy najeźdźcom, zaborcom nie udało się zabronić i zniszczyć myślenia po polsku — powiedział podczas apelu Władysław Kosiniak-Kamysz
– Nie byłoby zwycięstwa powstania, gdyby nie te dekady budowania społeczeństwa obywatelskiego, związków gospodarczych, spółek zarobkowych, bez pielęgnowania polskiego języka, kultury, tradycji. Praca to też walka — praca, która czasami zajmuje wiele dekad, ale zawsze prowadzi do celu. Wspólna praca. To jest kolejna rzecz, którą pokazuje nam Powstanie Wielkopolskie — stwierdził w swoim przemówieniu Szymon Hołownia.
Na miejscu obecny był także Karol Nawrocki. Co więcej, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, Andrzej Dera, odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Później politycy samorządowi i rządowi wspólnie złożyli wieniec pod pomnikiem. W tym samym czasie kibice Lecha Poznań na trasie od Dworca Letniego do placu Wolności odpalili race, tworząc niesamowitą iluminację.
Marsz i koncerty
O godzinie 18:00 ruszył z kolei marsz Powstania Wielkopolskiego. Uczestnicy ruszyli spod pomnika i przeszli ulicami Wierzbięcice, Niezłomnych, Ratajczaka, 27 grudnia, pl. Wolności, Paderewskiego. Marsz zakończył się pod Hotelem Bazar i przeszły nim setki poznaniaków i Wielkopolan.
W międzyczasie na placu Wolności rozpoczęło się koncertowanie. Mieszkańcy mieli okazję wspólnie zaśpiewać Marsyliankę Wielkopolska, Marsz Poznańskich Dzieci czy Pieśń Poznańczyków wraz z zespołem Gospel Joy. Co więcej, o godzinie 19:00 w Auli Uniwersyteckiej im. A. Mickiewicza rozpoczął się uroczysty koncert „Leć, orle biały”. Wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod batutą Macieja Wielocha. Na fortepianie zagrał Andrzej Tatarski, a na organach Marcin Gałęski.