Poznaliśmy „Lwy Opolskiej Turystyki”

9 miesięcy temu
fot. Radio Doxa

Nagrody i wyróżnienia trafiły do tych, którzy na co dzień zaangażowani są w rozwój, promocję i kreowanie opolskiej turystyki w różnych sferach. To nowa inicjatywa samorządu województwa opolskiego. Nagroda przyznawana jest po raz pierwszy, a do nagród i wyróżnień można było zgłaszać osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa w trzech kategoriach: działalność społeczna, samorządność oraz przedsiębiorczość. Do kapituły wpłynęło dwanaście wniosków. Zarząd województwa przyznał dwie nagrody oraz cztery wyróżnienia.

-Chcemy, by nasz region rozwijał się turystycznie – mówi Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Chcemy, by odwiedzało nas jak najwięcej turystów. To jest z jednej strony misja, a z drugiej strony wielka przygoda – dodaje.

– Zależało nam na tym, by nikogo nie pominąć – dodaje Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. – By nie pominąć nikogo, kto chociażby działa jako przewodnik. Dziękujemy im w symboliczny sposób – mówi.

Piotr Mielec, Zbigniew Kubalańca:

„Lwem Opolskiej Turystyki” w kategorii „działalność społeczna” został Lucjusz Bilik, działacz i prezes PTTK Śląska Opolskiego, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK. Jak przyznaje, najpiękniejsza w turystyce jest praca z ludźmi. – Miałem i mam to szczęście, iż otaczają mnie ludzie, z którymi coś osiągnąłem. Przeżyłem cudowne chwile i przygody życia. Były też trudne momenty, gdy powódź z 97’ zalała „Domek Lodowy”, dzisiejszą siedzibę naszego oddziału. To straszne, iż historia, tradycja, te wszystkie zbiory, zniknęły. Cieszę się, iż wciąż trwam w turystyce i jestem z moimi przyjaciółmi – mówił.

Wyróżnienia trafiły do Barbary Drożdżowicz, prezes Oddziału OTTK Prudnik, Henryka Mielcarza, prezesa oddziału PTTK w Strzelcach Opolskich, Eligiusza Jędryska, wiceprezesa oddziału PTTK w Głuchołazach, prezes KTK KTUKOL – Głuchołazy oraz Jerzego Chmiela, prezesa oddziału PTTK w Głuchołazach, dla którego krajoznawstwo to niemal całe życie.

– To moje życie, mój zawód i zainteresowanie. Pasja zrodziła się już w szkole średniej. Pochodzę z nizin, z Wielkopolski, studiowałem w Opolu, a tu już niedaleko w góry. Spędzałem w nich niemal każdy weekend. Miejsce pracy wybrałem ze względu na góry i tak związałem się z Głuchołazami. Z tej pasji już chyba się „nie wyleczę”– mówił Jerzy Chmiel.

W kategorii „samorządność” nagrodzony został Piotr Mielec, wieloletni dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Praca to dla nas misja. Chcemy, aby nasz region rozwijał się poprzez turystykę. To też wielka przygoda, poznawanie ludzi, polski i świata. To wspólne projekty, wspaniałe kontakty. Naszym plusem jest kompaktowość województwa opolskiego i wspaniałe bezpośrednie kontakty – przyznał nagrodzony.

Statuetką „Super Lew Opolskiej Turystyki” uhonorowani zostali: Joanna Kardasińska z Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313, Piotr Lichota, prezes Stowarzyszenia Delta, właściciel Juraparku w Krasiejowie, Tomasz Ganczarek, prezes spółki Zamek Moszna, Jerzy Bar, wizjoner, inwestor, właściciel i renowator pałacu Sulisław, Tomasz Gorzelanny, inwestor, właściciel i współtwórca kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego w Pokrzywnej, Beniamin Godyla, Senator RP Ziemi Opolskiej, twórca i Prezes Konsorcjum Producentów Kołocza Śląskiego”, ks. Albert Glaeser, dyrektor Sebastaineum Silesiacum, ale przede wszystkim opiekun kompleksu pałacowo-parkowego w Kamieniu Śląskim, Joachim Wiesiollek, przedsiębiorca i inwestor, właściciel pałacu w Żyrowej i od niedawna ruin pałacu w Kopicach, Mariusz Jańczuk, założyciel i prezes biura Podróży ITAKA oraz Ryszard Wójcik, właściciel biura podróży SINDBAD, które na rynku obecne jest już 40 lat.

– Nasze linie sięgają od Barcelony do Oslo, z główną koncentracją w Polsce i Niemczech. Ten charakterystyczny autobus to marka Opolszczyzny. Oprócz zysku, ważne jest dla nas jako firmy rodzinnej, zachowanie ciągłości, tradycji i dumy ze stworzenia i realizowania tej marki – przyznał Ryszard Wójcik.

Dawny blask zyskuje Zamek Niemodlin, który otworzył swoje wrota dla zwiedzających. – Już niedługo otwieramy trzecią trasę turystyczną, tym razem związaną z legendą „Niemodlińskiego kamienia mocy”. Już teraz przygotowujemy się na nowy sezon turystyczny, który liczymy, będzie tak bogaty i owocny jak tegoroczny. Chcemy rozwijać jako Fundacja ideę „Opolskiego Szlaku Zamki i Pałace”. Mamy nadzieję, iż będzie to produkt turystyczny numer jeden na Opolszczyźnie – przyznała Joanna Kardasińska z Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. Jak dodała, Zamek Niemodlin można określić jako eksperyment turystyczno-marketingowy. – Jest ciągle remontowany i jednocześnie otwarty dla odwiedzających. Mamy dwutorowe wyzwania: remont obiektu turystycznego i tworzenie Produktu Turystycznego Opolszczyzny – wyjaśniła.

ITAKA to największe biuro podróży w Polsce. Aktualnie przedsiębiorstwo inwestuje też w Czechach. Ma biura na Węgrzech, Słowacji, Litwie, Łotwie i Estonii. – Lubimy to co robimy. Od wielu lat są z nami Ci sami ludzie z pasją, dzięki czemu się „nie wypalamy”. Mamy dobre znajomości, kontrakty i jesteśmy wytrwali – mówił właściciel ITAKI Mariusz Jańczuk. Przedsiębiorca zaznacza, iż trendy turystyczne dynamicznie się zmieniają, determinuje to m.in. sytuacja geopolityczna. – Nieśmiertelne kierunki to Turcja i Grecja, ruch z Egiptu przerzuca się na Wyspy Kanaryjskie. Promujemy nowe destynacje, jak wyspa Nosy Be, latamy do Brazylii, Omanu czy Tajlandii – wymienił.

(źródło: opolskie.pl/MG/tz)

GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału