Gąsiorowa Góra była kolejnym celem przyrodnika Piotra Grzegorzka, który co miesiąc w cyklu Poznać, pokochać, chronić zabiera nas w podróż po przyrodniczo wartościowych miejscach na Śląsku.
Gąsiorowa Góra w Imielinie jest niewielkim wzniesieniem, jednak bardzo różnorodnym pod względem gatunków roślin, a na jej terenie odnajdywano stanowiska archeologiczne. Takie miejsca warto chronić i pozwalać by pełniły przyjemną funkcję społeczną i rekreacyjną.
Integralna częścią programu jest zbiór najistotniejszych informacji dotyczących Funduszu z poprzedniego miesiąca. WFOŚiGW w Katowicach jak co roku by należycie uczcić Dzień Ziemi organizuje konkurs Zielone Czeki. W tegorocznej edycji nagroda wyniesie 10 tys. zł. Konkurs jest jednym z najważniejszych w regionie i ma na celu promowanie działań ekologicznych. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: Ekologiczna Osobowość Roku, Gmina Przyjazna dla Czystego Powietrza, Inwestycja Proekologiczna Roku, oraz Programy i Akcje na rzecz Ochrony Przyrody i Edukacji Ekologicznej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja 2024 roku.
23 kwietnia 2024 roku o godzinie 10:00 odbyło się kolejne spotkanie on-line z Doradcami Energetycznymi WFOŚiGW. Tematem dyskusji był „Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu”. Spotkanie poprowadzili Doradcy Energetyczni z Funduszu w Poznaniu oraz gość specjalny, Pan Andrzej Socha, Zastępca Burmistrza Urzędu Gminy w Czempiniu. Podczas webinarium uczestnicy omówili, czym jest miejski plan adaptacji do zmian klimatu oraz jakie działania w tej dziedzinie może podejmować samorząd.
Od 22 kwietnia 2024 roku obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”, które wprowadzają obowiązkową listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), jednorazową szansę na uzyskanie najwyższego dofinansowania, szczegółowe zasady prefinansowania i pełnomocnictwa, a także dodatkowe wsparcie budżetu ze środków europejskich. Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), podkreśliła, iż zmiany mają na celu ochronę wnioskodawców oraz eliminację nieuczciwych praktyk.
Zmiany w programie dotyczą m.in. wymogu wyboru urządzeń tylko z listy ZUM od 14 czerwca 2024 roku, co ma gwarantować wybór urządzeń o potwierdzonej jakości. Wniosek złożony przed 22 kwietnia pozwala na korzystanie z dotacji na urządzenia niewymienione na liście ZUM, a wniosek złożony od tego dnia i dowód zakupu do 13 czerwca również. Od 14 czerwca wnioski będą mogły dotyczyć tylko urządzeń z listy ZUM.
Dodatkowo, najwyższe dofinansowanie będzie dostępne tylko raz na jeden budynek, a wnioski o dofinansowanie można składać do 120 dni od daty wypłaty zaliczki na wykonanie umowy. W przypadku pełnomocnictw, wymagane jest notarialnie poświadczone pełnomocnictwo.
Program „Czyste Powietrze” zyskał również nowe finansowanie z programu FEnIKS, co umożliwi dotacje dla ponad 145 tys. gospodarstw domowych na wymianę starych źródeł ciepła i termomodernizację budynków.
Wprowadzenie tych zmian poprzedziło specjalne szkolenia dla dla pracowników gmin biorących udział w realizacji Programu Czyste Powietrze. Omówiono planowane zmiany w programie, w tym finansowanie pomp ciepła oraz kotłów zagazowujących drewno i na pellet z listy ZUM, oraz ograniczenie finansowania na najwyższym poziomie dla kilku budynków. Spotkanie otworzył Prezes Zarządu Funduszu, Mateusz Pindel, który podziękował gminom za ich wkład w program i podkreślił znaczenie czystego powietrza dla regionu. Wspomniał również, iż finansowanie programu ze środków FEnIKS w wysokości 710 mln zł zapewni jego ciągłość. Do tej pory, w ramach programu, do katowickiego Funduszu wpłynęło 120 tys. wniosków.
W ramach Cyklicznych Spotkań Informacyjnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprosił na spotkanie on-line zatytułowane „Wodór paliwem przyszłości”. Spotkanie odbyło się 16 kwietnia 2024 roku o godzinie 10:00 i zostało poprowadzone przez Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Katowicach oraz gościa specjalnego, Pana Janusza Kopra, Zastępcę Prezydenta Miasta Rybnik. Podczas webinarium omówiono praktyczne aspekty wykorzystania technologii wodorowych w jednostkach samorządu terytorialnego, podkreślając ich potencjał jako ekologicznego paliwa przyszłości.
Za treści przedstawione w programie dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.