W ostatni poniedziałek (31 marca 2025) prezes koła Leszno Młodzieży Wszechpolskiej i radny gminy Lipno- Piotr Płociniczak - razem z radną miejską z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Ewą Rosik złożył w Urzędzie Miasta Leszna wniosek o budowę pomnika Ofiar Rzezi Wołyńskiej.
Dokument jest efektem wielomiesięcznych prac na łonie powołanego oficjalnie Komitetu Honorowego, otwartego dla wszystkich chętnych.
Podczas przyjęcia, prezydent Rusiecki stwierdził, iż nie ma nic przeciwko budowie pomnika, ale ostatnie zdanie przekaże radzie miasta, która ma podjąć decyzję o pozwoleniu bądź nie. Jak wspomniał, „jest to sprawa światopoglądowa, w związku z czym nie zamierza łamać radnym kręgosłupów”.
Przypomnijmy, iż po ostatnich wyborach samorządowych Leszno zarządzane jest przez ludzi związanych z Platformą Obywatelską. Od tamtej pory organizowane były w szeroko uczęszczanych publicznie miejscach rocznice wydarzeń związanych z Ukrainą - święto niepodległości Ukrainy (podczas którego padało banderowskie hasło „Slava Ukrainie”), czy 3. rocznica rosyjskiej napaści na to państwo, podczas którego miasto reprezentował sam wiceprezydent. Oba wydarzenia - chociaż teoretycznie organizowane oddolnie - były objęte patronatem miejskim, a organizacja, która zajmowała się urządzeniem obchodów - Polska Inicjatywa Ratunkowo-Humanitarna - otrzymywała finansowe dotacje z budżetu Miasta Leszna.
Pomnik, jaki ma powstać w Lesznie, ma mieć formę krzyża, przeciętego w pół, jako znak przerwanego życia około 100 tysięcy Polaków, którzy zostali pomordowani przez OUN-UPA i ukraińską ludność cywilną w Małopolsce Wschodniej. Przewidywanym miejscem budowy pomnika jest park im. Jana Jonstona, nieopodal skrzyżowania ul. Grunwaldzkiej i al. Jana Pawła II.
„Pomnik powinien znaleźć się w Lesznie z dwóch powodów: po pierwsze była to straszliwa tragedia narodowa, o której powinniśmy jako Polacy pamiętać, niezależnie od tego, czy jesteśmy z zachodniej części naszej ojczyzny, jak tu w Lesznie, czy skądkolwiek indziej. Po drugie - w regionie leszczyńskim mieszka wiele osób, które pochodzą z Kresów, w tym z Wołynia, a ich rodziny zostały dotknięte przez ludobójstwo.” - mówił Płociniczak.
Sesja rady miasta, na której głosowany będzie wniosek, ma odbyć się w maju.
KOMITET HONOROWY BUDOWY POMNIKA OFIAR RZEZI WOŁYŃSKIEJ W LESZNIE
Piotr Płociniczak - Młodzież Wszechpolska
Ewa Rosik - Radna Miasta Leszna
Mariusz Nowacki - Radny Miasta Leszna
Zenon Jóźwiak - Radny Miasta Leszna
Czesław Fedyk - Radny Powiatu Leszczyńskiego
Krystian Maćkowiak - Ruch Narodowy
Daniel Katarzyński
Andrzej Gumienny - Klub Myśli Patriotycznej Słowiańska
Danuta Sołtysik - Leszczyńska Rada Seniorów
Zygmunt Sołtysik - Towarzystwo Gimnastyczne Sokół
Jan Dziedziczak - Poseł na Sejm RP
Krzysztof Tuduj - Poseł na Sejm RP
Anna Bryłka - Poseł do Parlamentu Europejskiego
Piotr Kogut - Radny Powiatu Gostyńskiego
Stowarzyszenie Wspólnota i Pamięć
Małgorzata Gośniowska-Kola - Stowarzyszenie Huta Pieniacka
Magdalena Bieruta
Mieczysław Reszczyński - rodzina wołyńska
Damian Szymczak - Klub Inteligencji Katolickiej
Bolesław Mencel
Marcin Trawka - Stowarzyszenie KoLiber