Powstaje pierwsza na świecie wyspa energetyczna. “To kamień milowy dla niezależności energetycznej Europy”

3 godzin temu
Zdjęcie: wyspa energetyczna


Wyspa Księżniczki Elżbiety to pierwszy na świecie projekt, który będzie odpowiadał za przesył energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych na ląd. Położona na Morzu Północnym konstrukcja będzie miała powierzchnię 6 ha. Jej głównym zadaniem jest wsparcie transformacji energetycznej Belgii i umożliwienie jej handlu energią z OZE.

Pierwszy takie projekt

Komisja Europejska zatwierdziła belgijski program o wartości 682 mln EUR na wsparcie budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej na Morzu Północnym, a Europejski Bank Inwestycyjny przekazał znaczne środki na budowę projektu. Princess Elisabeth Island (Wyspa Księżniczki Elżbiety) ma przyspieszyć transformację energetyczną Belgii. Jej zadaniem będzie przekazywanie wolumenu wiatrowego z farm wiatrowych na Morzu Północnym do elektrowni położonych na lądzie.

To pierwsza na świecie sztucznie utworzona wyspa energetyczna, na której znajdzie się infrastruktura wysokiego napięcia i prądu przemiennego. Nowoczesna konstrukcja połączy kable eksportowe farm wiatrowych z obszaru Princess Elisabeth Zone i posłuży jako węzeł przesyłowy. Znajdzie się na niej również lądowisko dla helikopterów.

– Wysoko cenimy wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które potwierdza nasze europejskie ambicje i stanowi kolejny kamień milowy w naszej strategii dywersyfikacji finansowania. Nasza sprawdzona wiedza specjalistyczna i pionierskie prace nad stworzeniem sztucznej wyspy energetycznej wzmacniają innowacyjność i konkurencyjność Europy w globalnej transformacji energetycznej. Ta pożyczka zapewni nam stabilne, długoterminowe finansowanie na korzystnych warunkach – z korzyścią dla belgijskich konsumentów – powiedziała Catherine Vandenborre, tymczasowa dyrektor generalna Grupy Elia.

Domy z turbin wiatrowych, czyli jak dać wiatrakom drugie życie

Belgia stawia na OZE

Realizacja projektu jest przewidziana na lata 2024-2027. Wyspa będzie znajdowała się ok. 45 km od lądu, w tzw. Princess Elisabeth Zone, czyli strefie wiatrowych farm morskich. Głównym zadaniem projektu jest włączenie dodatkowej mocy z farm wiatrowych do sieci elektroenergetycznej. Według szacunków, możliwe jest pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną dla choćby 30 mln odbiorców.

– Projekt na Wyspie Księżniczki Elżbiety jest kamieniem węgielnym zwiększania bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Belgii i Europy. Inicjatywa ta nie tylko wzmacnia infrastrukturę energetyczną Belgii, ale także wspiera istotne połączenia międzysystemowe z krajami sąsiadującymi, promując w ten sposób współpracę regionalną. Inwestując w ten projekt, EBI i Elia pogłębiają europejski rynek energii i torują drogę do zrównoważonej, bezpieczniejszej i bardziej odpornej przyszłości energetycznej dla wszystkich obywateli Europy – powiedział Robert de Groot, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zgodnie z zapowiedziami, projekt ma “uwzględniać naturę”. Architekci współpracowali z ekspertami i naukowcami zajmującymi się ochroną przyrody, aby mieć pewność, iż wyspa będzie miała pozytywny wpływ na bioróżnorodność.

Źródła: offshorewind.biz, jandenul.com

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału