W Starostwie Powiatowym w Sokółce odbyło się pierwsze spotkanie informacyjno-warsztatowe, zaplanowane w ramach konsultacji społecznych przy opracowaniu Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR). Skierowane było do przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, mieszkańców oraz przedsiębiorców.
– Rozpoczynamy cykl spotkań konsultacyjno-informacyjnych, które pozwolą nam na stworzenie Lokalnej Strategii Rozwoju. Naszym celem jest poznanie potrzeb powiatu i jego mieszkańców po to, by wiedzieć jak ma się kształtować strategia, co mamy w niej ująć i w którym kierunku ma się rozwijać Lokalna Grupa Działania – rozpoczął spotkanie Piotr Rećko, Prezes Zarządu LGD „Kraina Czterech Kultur”.
Lokalna grupa działania (w skrócie „LGD”) to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego najczęściej na obszarach miejskich i wiejskich zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji (z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego) oraz mieszkańców danego obszaru wyznaczonego granicą gmin członkowskich.
Piotr Rećko akcentował, iż LGD został założony, żeby w pewnym sensie zintegrować cały Powiat Sokólski, by nie był rozczłonkowany na kilka LGD, tak jak wygląda to teraz (na terenie powiatu działają dwie grupy). Chodzi o to, by działania gmin, zlokalizowanych na terenie LGD-u i powiatu były spójne, kompatybilne i integrowały społeczność lokalną.
– Lokalna Grupa Działania „Kraina Czterech Kultur” stworzona została po to, żeby uwzględnić czynniki gospodarcze, społeczne i publiczne tych grup, do których chcemy dotrzeć. Żadna gmina z naszego powiatu nie zostanie wykluczona. Nowe regulacje, na których oparte są Lokalne Grupy Działania, pozwalają Powiatowi wypowiedzieć się za tą gminę, która nie będzie chciała być członkiem, albo nie będzie chciała przystąpić do podpisanej umowy na współpracę. Do każdej gminy kierujemy nasze zaproszenie, żeby włodarze wszystkich jednostek samorządów terytorialnych wzięli czynny udział w tworzeniu LSR – podkreślił Prezes LGD.
Celem Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) jest prawidłowe i trafne zdefiniowanie potrzeb oraz problemów mieszkańców obszaru objętego LSR, ustalenie i podtrzymanie kanałów obustronnej komunikacji, określenie niewykorzystanych zasobów oraz lokalnego potencjału, precyzyjne określenie i skonkretyzowanie interesariuszy.
Lokalna Strategia Rozwoju jest dokumentem oddolnie tworzonym przez lokalną społeczność (sektor społeczny, gospodarczy i publiczny) dla danego obszaru wiejskiego określającym kierunki jego rozwoju na podstawie przeprowadzonej diagnozy obszaru oraz identyfikacji lokalnych potrzeb.
– Wy jesteście solą tej ziemi i tak naprawdę za chwilę będziecie o wszystkim decydować, dlatego też to, co w tej chwili robimy we współpracy z wami, jest po to, żebyście swoimi młodymi i mądrymi umysłami pokazali nam obszary, które zdecydowanie wymagają wzmocnienia. Wasz głos jest bardzo ważny. A integracja młodych ludzi ze starszym pokoleniem jest wręcz niezbędna, żeby nasz powiat harmonijnie się rozwijał – akcentował Jerzy Białomyzy, Wiceprezes Zarządu LGD.
Uczestniczący w spotkaniu Andrzej Kamiński, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” w Dąbrowie Białostockiej, wyraził euforia z faktu, iż w ramach powyższej strategii uwzględniane są także osoby z niepełnosprawnością.
– Mam nadzieję, iż działań skierowanych bezpośrednio do takich osób będzie wiele i będziemy mogli korzystać ze środków nie tylko na realizację działań miękkich, ale i infrastrukturalnych – dodał.
Przeprowadzane badania ankietowe realizowane są w ramach prac nad Lokalną Strategią Działania LGD „Kraina Czterech Kultur”, która umożliwi w przyszłości finansowanie pewnych działań na obszarze objętym LSR. Ankieta dotyczy opinii na temat problemów, potrzeb i uwarunkowań występujących na obszarze powiatu. Lokalna Strategia Działania, przy pracach nad którą ankieta będzie wykorzystana, będzie dokumentem od podstaw przygotowywanym z mieszkańcami i dla mieszkańców powiatu sokólskiego.
Wypełnienie ankiety w formie papierowej będzie możliwe na spotkaniach konsultacyjnych odbywających się w poszczególnych gminach bądź w formie elektronicznej, która zostanie udostępniona na stronie Stowarzyszenia LGD „Kraina Czterech Kultur” oraz stronach internetowych samorządów objętych LSR.
Najbliższe spotkania informacyjno-warsztatowe zaplanowane w ramach konsultacji społecznych odbędą się:
– 6.09.2022 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Białostockiej, ul. 1000-lecia państwa Polskiego 4,
– 7.09.2022 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Krynkach, ul. Garbarska 4,
– 8.09.2022 r. w Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Suchowoli, ul. Augustowska 2,
– 9.09.2022 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Janowie, ul. Parkowa 3,
– 12.09.2022 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a,
– 13.09.2022 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kuźnicy, ul. Sidrzańska 2,
– 14.09. 2022 r. w sali narad Urzędu Gminy w Nowym Dworze, ul. Plac Rynkowy 21,
– 15.09.2022 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Sidrze, ul. Rynek 5,
– 16.09.2022 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Szudziałowie, ul. Bankowa 1.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Czterech Kultur” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” dla poddziałania 19.1 „Wsparcie Przygotowawcze” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.
Typy działań w okresie programowania 2021-2027:
– działania infrastrukturalne:
• drogi (budowa, przebudowa, remonty)
• infrastruktura turystyczna i rekreacyjna;
• infrastruktura kulturalna;
• rewitalizacja – nadanie nowym funkcji budynkom, placom lub innym miejscom; projekty służące poprawie bezpieczeństwa publicznego;
• termomodernizacja;
– działania społeczne:
• wsparcie osób niepełnosprawnych, seniorów, usługi opiekuńcze itp.;
• działania edukacyjne dotyczące kompetencji obywatelskich oraz różnych form aktywności społecznej (np. upowszechnianie wolontariatu w obszarze pomocy społecznej);
• działania aktywizujące obywateli w inicjatywy sąsiedzkie, międzypokoleniowe i inne na rzecz społeczności lokalnej;
• działania edukacyjne w zakresie: edukacji regionalnej, tradycji lokalnych itp.
Sylwia Matuk
fot. Mateusz Zajczyk