Powrót do korzeni. Bogoria odzyskała prawa miejskie

8 miesięcy temu
Zdjęcie: 01.01.2024. Bogoria stała się miastem. Symboliczny klucz do miasta Bogoria, już burmistrzowi Marcinowi Adamczykowi, wręczyli: sołtys Jacek Adamus i starosta staszowski Józef Żółciak / Fot. Jan Mazanka


Po 154 latach Bogoria znów stała się miastem.

W sylwestrową noc mieszkańcy celebrowali ten historyczny moment. Na stadionie odbyła się uroczysta zabawa pod gwiazdami. Symboliczny klucz do miasta Bogoria, tuż po północy, został przekazany burmistrzowi Marcinowi Adamczykowi przez sołtysa sołectwa Bogoria, Jacka Adamusa, oraz starostę staszowskiego, Józefa Żółciaka. Podczas swojego wystąpienia starosta zauważył, iż historia często zatacza koło.

– Los każdego miasta kształtują ludzie w nim mieszkający, oddani pracy na jego rzecz. Tak też było w przypadku Bogorii. Przez wiele lat wznoszono tu wspaniałe budowle, kultywowano tradycje i kulturę. Dzisiaj korzystamy z dóbr pozostawionych przez poprzednie pokolenia. W imieniu Zarządu Powiatu oraz moim własnym, mam zaszczyt i euforia pogratulować mieszkańcom Bogorii, samorządowi miasta i gminy oraz panu burmistrzowi zdobycia praw miejskich – powiedział starosta.

Gratulacje mieszkańcom i władzom miasta przekazali także Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, oraz Stanisław Batóg, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Staszowskiego.

Na zakończenie oficjalnej części, burmistrz Marcin Adamczyk i przewodnicząca Rady Miejskiej Bogorii, Jolanta Wyrzykowska, podziękowali wszystkim za obecność i złożyli najlepsze życzenia na Nowy Rok. Następnie rozpoczął się widowiskowy pokaz sztucznych ogni, a po nim zgromadzeni przed sceną zatańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Ostatnim wydarzeniem sylwestrowej nocy była dyskoteka, poprzedzona występem gwiazdy wieczoru, Kordiana. Podczas imprezy odbył się pokaz tańca z ogniem oraz konkursy z nagrodami dla publiczności.

Bogoria jest szóstym miastem w powiecie staszowskim. Utraciła prawa miejskie ukazem carskim po powstaniu styczniowym. Była to kara za udział mieszkańców w tym zrywie narodowym.


Idź do oryginalnego materiału