Powołanie zespołu do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów

6 dni temu
Czas2 min

Ministra Klimatu i Środowiska 6 czerwca 2024 r. powołała Zespół do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów. Zespół, w którego skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, miast, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych działał będzie pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody, Mikołaja Dorożały.

Zadaniem zespołu jest opracowanie założeń aktów prawnych ustanawiających zasady wzmocnienia ochrony drzew i krzewów oraz sformułowanie rekomendacji i opinii dla Ministra dotyczących zmian przepisów prawa zapewniających ochronę drzew i krzewów.

Mamy świadomość konieczności działań w zakresie ochrony przyrody, która jest naszym sojusznikiem w walce ze zmianami klimatycznymi i nadmierną emisją CO2. Najnowsze badania pokazują, iż ocieplający się klimat może znacząco obniżyć skuteczność roślin w zakresie pochłaniania CO2. Musimy więc zintensyfikować ochronę drzew i krzewów – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podkreślił też znaczenie powstania zespołu do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów w kontekście miast.

Wychodzimy też naprzeciw oczekiwaniom społecznym. W ciągu ostatnich lat drzewa zniknęły z najbardziej reprezentacyjnych miejskich przestrzeni. Trwające od lat wycinanie drzew, krzewów, likwidacja zielonych skwerów, klombów i trawników, realizowane były przy sprzeciwie mieszkańców miast, świadomych konsekwencji jakie niesie za sobą betonoza. Czas to zmienić – dodał wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Q&A

Jaki cel przyświecał powołaniu zespołu do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów?

Zadaniem zespołu jest opracowanie założeń aktów prawnych ustanawiających zasady wzmocnienia ochrony drzew i krzewów oraz sformułowanie rekomendacji i opinii dla Ministra dotyczących zmian obowiązujących przepisów, by osiągnąć ten cel .

Kim są członkowie zespołu, kto może do niego dołączyć?

Zespół, w którego skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, miast, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych, w tym organizacji skupiających specjalistów w zakresie architektury krajobrazu i arborystyki, działał będzie pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody, Mikołaja Dorożały.

W pracach Zespołu, z głosem doradczym, mogą uczestniczyć także osoby zaproszone przez Przewodniczącego, z jego inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu.

Czy przewidziana jest kooperacja z NGO oraz na poziomie samorządów?

Przedstawiciele samorządów i NGO, w tym organizacji skupiających specjalistów w zakresie architektury krajobrazu i arborystyki, są stałymi członkami zespołu.

Dodatkowo Ministerstwo przewiduje szersze i bieżące konsultowanie założeń i konkretnych rozwiązań prawnych. Wytyczne w zakresie zmiany przepisów są w dużej części wynikiem pracy grupy, która działa w ramach projektu Partnerstwo: Środowisko dla rozwoju. Należą do niej osoby ze środowiska samorządowego, naukowego, eksperckiego i pozarządowego. Będziemy z nimi dalej współpracować.

Co więcej, każdy projekt legislacyjny, które opracowujemy, musi przejść pełną ścieżkę oceny rozwiązań, uzgodnień i konsultacji społecznych.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Idź do oryginalnego materiału