Powódź w Polsce. Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

2 dni temu
Zdjęcie: Posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska, ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza i szefa Sztabu Generalnego WP gen. Wiesława Kukuły Źródło: KPRM


Premier Donald Tusk podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej o kolejne powiaty w województwie dolnośląskim i opolskim.


We Wrocławiu od rana obraduje sztab kryzysowy z udziałem premiera Donalda Tuska i ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.


Szef MSWiA poinformował, iż premier zdecydował o rozszerzeniu zakresu terytorialnego rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej o powiaty w województwie dolnośląskim: lubański, dzierżoniowski i świdnicki oraz w województwie opolskim o powiaty: krapkowicki, opolski, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski.


Rozporządzenie ma zastać znowelizowane w ciągu najbliższych godzin.


twitter


Powódź na południu i zachodzie Polski. Rząd wprowadza stan klęski żywiołowej


W związku z powodzią rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Rozporządzenie Rady Ministrów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek po południu.


Czytamy w nim, iż stan klęski żywiołowej wprowadzono "w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia".


W województwie dolnośląskim stan klęski żywiołowej obowiązuje w powiatach: kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz miasta na prawach powiatu – w Wałbrzychu i Jeleniej Górze.


W województwie opolskim obejmuje powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim.


W województwie śląskim chodzi o powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.


Jak wynika z rozporządzenia, w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; a także nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.


Rozporządzenie wprowadzono na 30 dni, co oznacza, iż będzie obowiązywać do 16 października.


Czytaj też:Szabrownicy w Kłodzku. Reaguje szef Sztabu Generalnego WPCzytaj też:Szef MON ostrzega: Wszyscy, którzy się odważą, zostaną surowo ukarani
Idź do oryginalnego materiału