Powódź, immunitet, grzybobranie czy depenalizacja? Znamy najważniejsze słowo 2024 roku

23 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Martyna Niećko / Agencja Wyborcza.pl


Po raz 14. ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego wyłoniła najważniejsze słowo ostatniego roku. W 2024 roku zwycięzca mógł być tylko jeden.
Co się dzieje: We wtorek 7 stycznia Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki 14. edycji plebiscytu na Słowo Roku 2024. W wydarzeniu organizowanym corocznie przez Instytut Języka Polskiego UW wybierane są słowa, które najbardziej odzwierciedlają ważne tematy i wydarzenia minionych dwunastu miesięcy. Tym razem ogólnopolska kapituła językoznawców wybrała słowo "koalicja".


REKLAMA


"Słowo to jest z nami od dawna": - To nie jest nic dziwnego, ponieważ słowo "koalicja" występowało w mediach w ostatnim roku znacznie częściej niż w latach poprzednich - powiedział prof. Marek Łaziński w trakcie ogłaszania wyników plebiscytu. - Słowo jest wygodne do komentowania, bo w zależności od tego, co do niego dodamy, to inaczej patrzymy na koalicję. Słowo Roku jest słowem bez żadnych dat dodanych do słowa "koalicja". Słowo to jest z nami od dawna, od XVI wieku i nie zmienia istotnie znaczenia - podkreślił.


Zobacz wideo Młodzieżowe słowa roku 2024. Sprawdźcie, czy któreś z nich znacie!


Kolejne miejsca na podium: Na drugim miejscu w plebiscycie znalazło się słowo "komisja", które najczęściej pojawiało się w kontekście komisji śledczych. Podium zamknęło słowo "zetka" określające pokolenie Z. Kolejne miejsca należały do słów: "powódź", "rozliczenia" oraz "babciowe" i "azyl".
Według internautów zwycięzca był inny: W równoległym głosowaniu, które trwało do 31 grudnia 2024 roku internauci wybierali jedno ze słów z listy zaproponowanej przez organizatorów. Na liście znalazły się te, które w ostatnim roku padały najczęściej w tekstach prasowych w stosunku do poprzednich lat. Wśród kandydatów były: koalicja, babciowe, immunitet, depenalizacja, powódź oraz grzybobranie. Ostatecznie zwycięzcą okazała się "sztuczna inteligencja". Na drugim miejscu uplasowało się "babciowe", a na trzecim "powódź".
Przeczytaj także: "Nie 'azbest', nie 'delulu'. Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku".Źródło: Uniwersytet Warszawski
Idź do oryginalnego materiału