Powiat innowacyjnym samorządem

6 godzin temu

Powiat poznański jest pionierem! W Warszawie na gali wręczenia nagród w konkursie „Innowacyjny samorząd”, przyznano mu drugą nagrodę za stworzenie Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej. – Ten projekt to klucz do sprawnego zarządzania regionem – mówił obecny na uroczystości Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Samorząd doceniono za nowatorskie i kreatywne rozwiązania w zakresie cyfryzacji usług. Wyróżniony Metropolitalny System Informacji Przestrzennej (MeSIP), to pierwsza tego typu platforma w kraju. Znajdziemy na niej dane działek, budynków, ich geometrię i uzbrojenie, ale także dostęp do informacji o terenach zagrożonych, ścieżkach rowerowych, zabytkach czy pomnikach przyrody. Wszystkie są zebrane w jednym miejscu – Zintegrowanym Banku Danych Metropolitalnych, a dostęp do nich to kwestia nadania odpowiednich uprawnień. Korzystają z niego urzędy, jednostki gminne czy inne organizacje z regionu. Dzięki temu projektowi każdy zainteresowany może załatwić sprawę bez wychodzenia z domu.

– Cieszę się, iż jako pierwsi w kraju, wspólnie ze stowarzyszeniem Metropolia Poznań podjęliśmy się tak ambitnego zadania. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 16,6 mln złotych, z czego 14 mln złotych stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej – wyjaśnił wicestarosta. Powiat poznański do konkursu zgłosił łącznie pięć projektów. Oprócz MeSIP-u były to system płatności bezgotówkowych w Starostwie Powiatowym w Poznaniu oraz jego filiach, pilotaż generatora formularzy e-usług, interaktywny formularz oświadczeń majątkowych oraz elektroniczny kanał zgłoszeń naruszeń. – Wszystkie te rozwiązania pokazują, iż nasz samorząd jest coraz bardziej innowacyjny i podąża z duchem czasu. Chcemy zapewniać szybką i sprawną obsługę na najwyższym poziomie, a usługi cyfrowe to umożliwiają – podkreślił Tomasz Łubiński.

„Innowacyjny Samorząd” to konkurs realizowany przez Serwis Samorządowy PAP. Była to jego szósta edycja, a głównym celem jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 144 projekty, które jury oceniało w sześciu kategoriach: miasta duże – powyżej 200 tys. mieszkańców, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty oraz samorządy województw. W minionych edycjach powiat poznański nagrodzono m.in. za stworzenie Biblioteki Zapachów w SOSW Owińskach, opracowanie nowatorskich narzędzi do nauki podpisu dla niewidomych czy uruchomienie Dom Samodzielnego Rodzica w Lisówkach.

Autor: Maja Grześkowiak

Idź do oryginalnego materiału