Powiat dla Czarnkowa - relacja z ostatniej Sesji Rady Miasta Czarnków

czarnkow.pl 4 tygodni temu

Podczas sesji Rady Miasta Czarnków, która odbyła się 5 grudnia, wysłuchano sprawozdania starosty czarnkowsko - trzcianeckiego dotyczącego wydatków, współpracy i planów na przyszłość w zakresie inwestycji w mieście. Burmistrz Jacek Klimaszewski omówił działania Urzędu Miasta w okresie międzysesyjnym.

Starosta Grzegorz Bogacz zapoznał radnych z wydatkami Powiatu dotyczącymi miasta Czarnkowa w latach 2019-2024. W okresie tym ponad 10 milionów złotych przeznaczono na oświatę. Wydatki te dotyczyły inwestycji w Liceum Ogólnokształcącym im. Janka z Czarnkowa. Wielkim osiągnięciem była budowa sali sportowej i remont budynku dydaktycznego, a także termomodernizacja szkoły połączona z wymianą dachu i stolarki okiennej. Odpowiadając też na zapotrzebowanie przedsiębiorców wyremontowano pracownię spawalniczo - elektrotechniczną. Podobne nakłady odnotowano w dziale ochrony zdrowia. Dostosowanie pomieszczeń do czarnkowskiego szpitala na potrzeby Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej terapii przekroczyły 7 milionów złotych. Zakupiono także specjalistyczna karetkę, cyfrowy aparat RTG, ultrasonograf oraz zaadaptowano pomieszczenia do celów tomografii komputerowej. W sferze infrastruktury drogowej przystąpiono do rozbudowy ulicy Gdańskiej w Czarnkowie. Wartość pierwszego etapu opiewa na 6 652 669 złotych. Większość z tej kwoty pochodzi z dofinansowania Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Prace na ulicy Gdańskiej realizowane są i mają być zakończone w przyszłym roku. Termin nie jest zagrożony. W podsumowaniu starosta Grzegorz Bogacz podkreślił znaczenie współpracy z Urzędem Miasta w Czarnkowie. Zwrócił także uwagę na problemy związane z ochroną zdrowia. Powiat prowadzi dwa szpitale. Oba służą mieszkańcom Czarnkowa. Konieczna jest reorganizacja związana z programem profilowania szpitali. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie zmierza w kierunku opieki osób starszych. Trzcianecki Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w kierunku onkologii. Największy, ogólnopolski problem służby zdrowia, to braki kadrowe i kontraktowanie świadczeń zdrowotnych. Powiat wspiera także bezpieczeństwo publiczne. Starosta zwrócił uwagę na brak funkcjonariuszy oraz złe warunki lokalowe w gminnych posterunkach. Z budżetu powiatu i środków zewnętrznych dofinansowano policję i straże pożarne na kwotę przekraczającą milion złotych.

W sprawozdaniu z działalności burmistrz Jacek Klimaszewski poinformował o dofinansowaniu projektu utworzenia żłobka miejskiego. Kwota otrzymanego dofinansowania przekracza 2,2 miliony złotych. Pozwoli to na utworzenie 32 miejsc opieki dzieci do trzeciego roku życia. Żłobek powstanie w budynku Przedszkola Miejskiego nr 2 na osiedlu Parkowym, w miejscu obecnego przedszkolnego oddziału żłobkowego. Rozstrzygnięto zorganizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii konkurs „Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa”. Inicjatorami byli radny Tadeusz Mendyk, Urząd Miasta i Ochotnicza Straż Pożarna w Czarnkowie. W konkursie wzięło udział 70 osób, z których 23 wygrały czujki czadu. Sprawom bezpieczeństwa poświęcono na tej sesji wyjątkowo dużo miejsca. Po raz kolejny, burmistrz apelował o zachowanie ostrożności w rejonie rozbudowy ulicy Kościuszki. W tej sprawie portale społecznościowe się gotują. Utrudnienia są oczywiste i nie wszyscy są wyrozumiali. Remont prowadzi Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Nie ma możliwości wyłączenia tej ulicy z ruchu drogowego. Gdyby ulicę Kościuszki zamknąć byłoby szybciej. To jednak niemożliwe. Sytuację pogarsza pora roku. Jest ślisko i ciemniej niż zwykle. Miasto podejmuje liczne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Konieczna jest jednak uwaga, wyrozumiałość i tolerancja. Zminimalizowanie prędkości pojazdów przez kierowców oraz szczególna ostrożność pieszych. W Punkcie Obsługi Klienta można pobrać bezpłatnie opaski odblaskowe.

Piotr Keil
Nadnoteckie Echa nr 50 z dnia 10 grudnia 2024 r.

Idź do oryginalnego materiału