„Czy zwierzęta mogą jeść plastik?…Tak oczywiście, iż mogą ale nie powinny tak jak i ludzie.(…) Tygodniowo możemy zjadać choćby 5 g plastiku. To mniej więcej tyle, ile waży karta kredytowa. Wiadomo jednak, iż zarówno zwierzęta jak i my nie powinniśmy bo ma to opłakane skutki dla zdrowia i życia” – mówiła Joanna Kądziołka-Szylko podczas I Konferencji Ekologicznej w Zespole Szkół nr 1 w Bochni. Podczas swojego wystąpienia członkini Polskiego Stowarzyszenia Zero-Waste w bardzo interesujący sposób wprowadziła młodzież w tematykę zero-waste i pokazała jak wzrastająca liczba odpadów wpływa na stan naszego środowiska.
Równie interesujący była prelekcja przedstawiona przez znaną z instagrama panią od odpadów czyli Monikę Michalską-Szulc. Przedstawienie tematów takich jak greenwashing, upcykling czy downcykling uświadomiły nam, iż odpady można przetwarzać na różne sposoby, a składowisko to naprawdę ostateczność. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się też wielu ciekawostek w temacie segregacji, których często nie jesteśmy świadomi. Nie każdy zdaje sobie przykładowo sprawę, iż paragony, które nie są wyrobami papierowymi czy też bardzo zabrudzone tłuszczem pudełka po pizzy powinny trafiać do odpadów zmieszanych(!).
Organizatorzy konferencji zadbali aby obok wykładów każdy znalazł w jej trakcie coś dla siebie. Była wystawa pokazująca gdzie trafiają odpady ubraniowe, można było zabrać ze sobą ubrania pochodzące ze szkolnych zbiórek odzieży, zasmakować się w przekąskach bez zbędnego plastiku czy wygrać ekogadżet podczas quizu na stoisku ekologicznym.
Podczas konferencji zaprezentowano również 5 najlepszych spośród 17 prac, które wpłynęły na konkurs INNOWACJE ZERO-WASTE. Konkurs miał na celu promowanie praktyk przeciwdziałającym zmianom klimatycznym oraz kształtowanie postaw proekologicznych, a jego ideą było stworzenie najciekawszej innowacji zero-waste do wprowadzenia w szkole terenie powiatu. Rywalizacją była bardzo wyrównana, ale zwycięzcy mogli być tylko jedni. Nagroda główna w postaci biletów do Energylandii powędrowała do uczennic I LO w Bochni. Dodajmy, iż dziewczyny stworzyły projekt aplikacji mobilnej Ecomaster pozwalającej zdobywać punkty, wykonywać zadania oraz edukować uczniów szkół średnich. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałych pomysł i czekamy na ich wdrożenie. Poniżej ostateczna klasyfikacja.
Wyniki prezentują się następująco:
I miejsce dla grupy Ecomaster z I LO w Bochni
- Anna Lubowiecka
- Milena Mikoś
- Natalia Wilk
II miejsce
- Alicja Szcządała z Zespołu Szkół nr 2 w Bochni
III miejsce dla grupy Zieloni w temacie
- Oskar Chyrc
- Gabriela Porębska
- Emila Węgrzynowska
- Julia Zagata
WYRÓŻNIENIE I dla grupy 2D z Zespołu Szkół nr 2 w Bochni
- Maja Lekka
- Sylwia Rębilas
- Martyna Babraj
- Anna Krawczyk
Wyróżnienie II grupa ECOTWISTER z Zespołu Szkół nr 2 w Bochni
- Weronika Kojscarz
- Idalia Firlet
- Amelia Ślusarczyk
Działania organizowane przez Powiat Bocheński w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMALOPOOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005 realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW