Prokuratura Krajowa poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia „zdrady dyplomatycznej” przez byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Sprawa dotyczy decyzji o odstąpieniu Polski od międzynarodowego programu zakupu powietrznych tankowców Airbus A330 MRTT, co miało negatywnie wpłynąć na strategiczne bezpieczeństwo państwa.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Rzecznik Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak, poinformował, iż postępowanie wszczęto na podstawie art. 129 Kodeksu karnego. Przepis ten przewiduje karę od roku do 10 lat więzienia dla osoby, która działając w imieniu Polski w relacjach z innymi państwami, szkodzi interesom kraju.
Według komunikatu prokuratury, działania Antoniego Macierewicza, podjęte w okresie od listopada 2015 r. do października 2016 r., polegały na zaniechaniu przystąpienia Polski do programu NATO MMF (Multinational MRTT Fleet).
Program NATO MMF, rozpoczęty w 2014 r. z udziałem Polski, Holandii i Norwegii, zakładał wspólny zakup i eksploatację samolotów Airbus A330 MRTT. Maszyny te umożliwiają tankowanie innych samolotów w powietrzu, a także pełnią funkcje transportowe i medyczne.
Dzięki programowi polskie lotnictwo miało zyskać dostęp do tych strategicznie ważnych zdolności, co znacząco zwiększyłoby możliwości operacyjne polskiej floty bojowej.
W 2016 r. Antoni Macierewicz podjął decyzję o rezygnacji z udziału Polski w projekcie, uzasadniając to wysokimi kosztami oraz ograniczeniami wynikającymi z międzynarodowego charakteru programu. Argumentował, iż korzystanie z samolotów MRTT byłoby uzależnione od decyzji sojuszników, co ograniczyłoby swobodę ich użycia przez polskie wojsko.
Macierewicz zapowiadał wtedy rozwój programu „Karkonosze”, który miał umożliwić zakup tankowców na wyłączność Polski. Jednak do tej pory nie podjęto żadnych konkretnych działań w tej sprawie.
Według prokuratury, decyzja o odstąpieniu od programu spowodowała stratę finansową w wysokości 473 600 euro, wydanych wcześniej na przygotowania do przystąpienia do inicjatywy.