Potężny polder powstanie na Wiśle na pograniczu Gmin Szczurowa i Koszyce

informatorbrzeski.pl 5 godzin temu

Od kilkunastu dni do wiadomości mieszkańców Gmin Szczurowa i Koszyce nieśmiało dociera informacja o tym, iż na Wiśle, na styku tych dwóch gmin planowana jest budowa potężnego polderu, którego zadaniem będzie przejęcie części wody spływającej Królową Polskich Rzek w trakcie powodzi.

Sprawa ma fundamentalne znaczenie dla wielu mieszkańców Gminy Szczurowa – jednak o planach które ich dotyczą mieszkańcy dowiadują się po fakcie i w dodatku tylko z mediów. Sprawa w żaden sposób nie zaistniała w kampanii samorządowej, mimo iż ma strategiczne znaczenie dla Gminy Szczurowa i jej dalszego rozwoju. Z zapytaniem o to kiedy lokalne władze samorządowe otrzymały pierwsze informacje nt planowanych działań zwróciliśmy się do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jak tylko otrzymamy odpowiedź – przekażemy ją naszym czytelnikom.

Zgodnie z harmonogramem konsultacje społeczne mają się odbyć pod koniec bieżącego roku.

Jednym z elementów programu poprawy bezpieczeństwa powodziowego na odcinku Wisły pomiędzy Krakowem a Zawichostem jest utworzenie Wiodącego Polderu Zalewowego na północ od linii: Strzelce Małe – Szczurowa – Włoszyn (od Gróbki po Uszwicę). Jak wynika z dostępnych materiałów polder będzie miał około 206 milionów metrów sześciennych pojemności. Obiekt będzie więc miał pojemność większą niż głośny w ostatnim czasie zbiornik w Raciborzu.

– Inwestycja ma zostać oddana do użytku w ciągu 10 lat – zapowiedział dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Wojciech Kozak.

Na razie nie są jeszcze znane koszty budowy – informuje Radio Kraków.

– Jednak aby polder powstał konieczne będzie przesiedlenie ok. 750 mieszkańców, wyburzenia 240 domów, 5 dużych firm i kościół. Rząchowa, Górka i Brzezinki – przestałyby istnieć – napisał 10 września 2024 r. na swoim profilu Facebookowym Rafał Cierniak.

Szacowane koszty odszkodowań to około 1 miliard złotych.

Parametry techniczne Wiodącego Polderu Zalewowego

• „Retencja w dolinie”, uzyskana poprzez podniesienie przegród wysuwanych z dna lub w postaci zasuw, przez co powstanie spiętrzenie wody i cofka na Wiśle do poziomu maks. 184,00 m n.p.m., uzyskana pojemność ok. 206 mln m 3 , obszar ok. 35 km 2.

• Czasza polderu zostanie wygrodzona wałami do rzędnej 185,00 m, w tym ok. 16 km wałów wymaga ) odniesienia, ok. 7 km wałów będzie budowanych od nowa, a do rozbiórki przewidziano ok.14 km wałów.

W normalnych warunkach wszystkie zamknięcia chowają się do poziomu dna koryta Wisły lub zostają podniesione. Na międzywalu pozostaje na stałe ziemna zapora czołowa o nachyleniu skarp 1:3. Na koronie zapory wykonana zostanie droga dla aut osobowych i ciąg pieszo-rowerowy. Długość zapory czołowej 1,0 km.

Migrację zwierząt wzdłuż wiślanego korytarza migracyjnego umożliwią przejścia dla zwierząt (zamykane na czas piętrzenia).

Nie zakłócamy przepływu rumowiska w czasie przepływów średnich w korycie Wisły.

Za sprawą tragicznej powodzi, która w ostatnich dniach spustoszyła południową i południowo-zachodnią Polskę sprawa stała się bardziej medialna. Potężny polder wybudowany na Odrze w pobliżu Raciborza w odczuwalny sposób zmniejszył straty spowodowane przez powódź.

O programie

Nowy program formalnie znany jest jako „Program działań retencyjnych stanowiący element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem”. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców rejonu Wisły ze szczególnym uwzględnieniem Wisły Sandomierskiej przed ryzykiem powodzi przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych, nie tylko w infrastrukturze hydrotechnicznej ale także wokół niej. Od początku opracowywany jest w ścisłej współpracy PGW Wody Polskie z ekspertami z dziedziny technicznych i nietechnicznych rozwiązań hydrologicznych i ochrony środowiska oraz przedstawicielami lokalnych społeczności, w tym władz gmin położonych na zagrożonych terenach.

Dokumenty konferencyjne <==

IB / bezpiecznawisla.pl

Idź do oryginalnego materiału