Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego w sprawie śniętych ryb

3 dni temu

Informację o pojedynczych śniętych rybach w kilku miejscach na Odrze, między Gryfinem a Mostem Cłowym, służby otrzymały w sobotę. W niedzielę poinformowało o tym w komunikacie Centrum Prasowe Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

W piątek badania Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie wskazywały na bardzo niską zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie. Ten deficyt potwierdzono także w sobotę i niedzielę – zarówno w Odrze Wschodniej, jak i w Odrze Zachodniej.

Niepokojąca sytuacja na Odrze była powodem zwołania przez wojewodę posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego. „Wiemy, iż nie doszło do zanieczyszczenia chemicznego wody. Ostatnie badania wykluczyły także obecność złotej algi na naszym odcinku Odry. Do pojedynczego śnięcia ryb doprowadziła lokalna przyducha” – powiedział cytowany w komunikacie wojewoda Rudawski.

Przyczyny wystąpienia przyduchy

Wojewoda wskazał, iż do przyduchy doszło najprawdopodobniej w wyniku kilku czynników, które nałożyły się na siebie. Były to między innymi gwałtowne burze, niskie ciśnienie, północny wiatr oraz wysoka temperatura. „Przy takich warunkach rozpuszczalność tlenu w wodzie jest niższa” – podkreślił wojewoda.

Badania wykonane w niedzielę przed południem wykazały, iż sytuacja zaczyna się poprawiać i zwiększa się ilość tlenu w Odrze. Wojewoda zaznaczył jednak, iż „tym razem doszło na szczęście do śnięcia małej ilości ryb, ale upały dopiero przed nami, dlatego sytuacja może się w kolejnych dniach i tygodniach pogorszyć”.

„Jesteśmy gotowi na sytuacje kryzysowe. Wszystkie nasze służby, instytucje i jednostki zaangażowane w sprawy dotyczące Odry są w gotowości” – podkreślił wojewoda Rudawski.

Stały monitoring Odry

Rzeka, jak podało Centrum Prasowe, jest na bieżąco monitorowana pod kątem zagrożeń ekologicznych. Dodatkowo w rejonie Widuchowej i jeziora Dąbie prowadzone są stałe badania parametrów wody. Na polecenie wojewody do badań będą pobierane także próbki wody z Odry w okolicach Gryfina.

Cytowany w komunikacie wojewoda zaapelował do wędkarzy, rybaków, mieszkańców i turystów o informowanie służb w przypadku zaobserwowania niepokojących zjawisk na Odrze lub dużej liczby śniętych ryb.

Całodobowo przez wszystkie dni tygodnia można dzwonić do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numer telefonu: 91 43 03 342, do Wód Polskich pod numer: 22 470 10 01 lub do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pod numer: +48 797 623 240.

Idź do oryginalnego materiału