16 maja odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej działającego w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W trakcie spotkania omówiono szereg projektów legislacyjnych oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem ochrony zdrowia i systemu wsparcia społecznego w Polsce.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło aktualną informację dotyczącą prac legislacyjnych związanych z zarządzaniem Wojewódzkimi Ośrodkami Medycyny Pracy. Zmiany, m.in. w zakresie obowiązków wynikających z ekspozycji na azbest, zostały zaakceptowane w ramach uzgodnień międzyresortowych, a wejście w życie projektu planowane jest na koniec 2025 r.
Zespół omówił również projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, który przewiduje wprowadzenie kompleksowej opieki nad pacjentkami z endometriozą. Zgodnie z założeniami, operacje mają być realizowane jedynie w wybranych i doświadczonych ośrodkach (25 placówek). Strona samorządowa podkreśliła konieczność pilnego skierowania projektu do zaopiniowania przez Komisję oraz wyraziła oczekiwanie przekazania projektu także po zakończeniu konsultacji publicznych.
Pozytywną opinię uzyskał projekt rozporządzenia w sprawie kursów z zakresu postępowania z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a także projekt rozporządzenia dotyczący wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
W przypadku projektu zmieniającego ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, mimo wydania opinii pozytywnej, strona samorządowa zgłosiła istotną uwagę dotyczącą poziomu finansowania w ryczałcie, postulując, aby wynosił on co najmniej 50%.
Zespół odniósł się także do projektu nowelizacji przepisów dotyczących świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, proponując jego dalsze procedowanie w trybie obiegowym oraz prosząc Ministerstwo Zdrowia o przedstawienie harmonogramu prac.
Dyskusja objęła również projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, który – mimo wcześniejszych konsultacji – nie został uzgodniony. Strona samorządowa wskazała na potrzebę doprecyzowania zapisów, w szczególności dotyczących wynagrodzeń asystentów i koordynatorów. Ustalono konieczność przeprowadzenia dodatkowego spotkania celem dalszych ustaleń.
Z kolei projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów został oceniony pozytywnie, zwłaszcza w świetle uwzględnienia uwag zgłoszonych przez ZPP. Przedstawiciele samorządów podziękowali za dobrą współpracę w tym zakresie.
Omówiono również projekt rozporządzenia dotyczącego minimalnych standardów placówek dla osób bezdomnych. Z powodu niepełnych odpowiedzi na zgłoszone uwagi, projekt nie został ostatecznie rozpatrzony i może zostać skierowany do dalszych prac w trybie zwykłym.