Posiedzenie Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska KWRiST

10 godzin temu

We wtorek odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska działającego w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w której uczestniczyli członkowie Związku Województw RP. W porządku obrad znalazło się dziewięć punktów, obejmujących istotne dla samorządów i administracji rządowej projekty legislacyjne oraz kwestie bieżące związane z ochroną środowiska, energetyką oraz klimatem.

1. Projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest
Zespół omówił nową wersję projektu, zgłaszając poważne zastrzeżenia dotyczące braku finansowania proponowanych rozwiązań oraz deficytów kadrowych. Rafał przedstawiający stanowisko samorządów zapowiedział konieczność zorganizowania odrębnego spotkania roboczego, planowanego między 1 a 4 czerwca. Związek Powiatów Polskich (ZPP) skłania się ku opinii negatywnej.

2. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne
Na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska projekt został zdjęty z porządku obrad. Zgłoszono szereg uwag, m.in. przez ZPP i organizacje samorządowe.

3. Projekt rozporządzenia dot. mundurów leśnika
Projekt został zaopiniowany pozytywnie z jedną uwagą. Zespół otrzymał od KWRiST upoważnienie do wydania opinii wiążącej.

4. Projekt zarządzenia ws. Komitetu ds. Programu „Czyste Powietrze”
Mimo braku upoważnienia do opinii wiążącej, Zespół wyraził pozytywną opinię z postulatem uwzględnienia starostów w strukturze komitetu.

5. Projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego
Zgłoszono zastrzeżenia co do interpretacji pomocy publicznej przez UOKiK. Projekt został zaopiniowany kierunkowo pozytywnie z zastrzeżeniami i sugestią dalszych konsultacji ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów.

6. Projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
Projekt został zdjęty z porządku obrad. Zgłoszono liczne uwagi ze strony województw i organizacji samorządowych.

7. Projekt ustawy o ochronie przyrody
Projekt nie został zaopiniowany — przekazano go do dalszej analizy. W przypadku opinii pozytywnej Zespół może wydać opinię wiążącą, w przeciwnym razie sprawa trafi na posiedzenie plenarne Komisji.

8. Projekt ustawy deregulacyjnej w energetyce
Dyskusja była obszerna, ze szczególnym uwzględnieniem uwag ze strony warmińsko-mazurskiego ZWRP i ŚZGiP. ZPP domaga się przygotowania nowej wersji projektu. Zespół planuje dalsze procedowanie robocze oraz dodatkowe posiedzenie w tej sprawie.

9. Sprawy różne
Poruszono m.in. kwestie:

  • biologicznie czynnej powierzchni i planowanych zmian w przepisach (kontynuacja dyskusji),

  • trudności z cenami energii elektrycznej i nierewidowaniem umów przez firmy dostarczające energię,

  • udziału powiatów w spółdzielniach energetycznych (wniosek ZPP),

  • propozycji zmiany art. 35 ust. 6 ustawy o odpadach. W tej ostatniej kwestii Zespół wydał opinię negatywną, wskazując na konieczność pogłębionej analizy.

Idź do oryginalnego materiału