W styczniu na budowie terminalu 5 zakończono istotną część robót, czyli prace pogłębiarskie. Usunięto prawie 1 mln m3 urobku, który posłuży do budowy sztucznej wyspy. Do tej pory pogrążono około 50 pali rurowych, fundamentów przyszłego nabrzeża. Port instalacyjny ma być gotowy w III kwartale 2026 r.
W ramach prac na powierzchni 21 ha powstanie głębokowodny terminal o długości nabrzeży 800 m i głębokości przy nabrzeżach 17,5 m. Pozwoli na cumowanie statków instalacyjnych i zaopatrzeniowych. Będzie wykorzystany do magazynowania, preinstalacji, a także montażu turbin wiatrowych, fundamentów i innych elementów morskich farm. Później będą one instalowane na morzu.
Z portu instalacyjnego będą korzystać spółki PGE Polska Grupa Energetyczna i duński Ørsted. Partnerzy realizują budowę morskich farm wiatrowych Baltica 2 i 3 (Baltica 1 może powstać w kolejnej fazie inwestycji w energetykę morską). Prace mają zakończyć się w 2027 r., a siłownie pełną operacyjność osiągną w 2028 r. Ich łączna moc wyniesie 1440 MW, produkcja zielonej energii elektrycznej będzie równa zapotrzebowaniu 2,4 mln gospodarstw domowych.
Zadanie jest finansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Inwestorem jest spółka Baltic Hub. Jednym z jej udziałowców jest Polski Fundusz Rozwoju.
Przeczytaj także: Baltic Power. Ruszyła budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku