Poradnik Wyborczy – jakie udogodnienia mają osoby niepełnosprawne?

2 godzin temu
Zdjęcie: Osoby niepełnosprawne znajdą wsparcie w Starachowicach


Osoby niepełnosprawne i te, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat mogą skorzystać z licznych udogodnień w wyborach prezydenckich. To możliwość głosowania korespondencyjnego, przez pełnomocnika, transport do lokalu wyborczego, a także ułatwienia w lokalu wyborczym.

Każda obwodowa komisja wyborcza wyposażona będzie w dniu głosowania w specjalne nakładki sporządzone w alfabecie Braille’a i na prośbę wyborcy powinny zostać udostępnione.

– Wyborcy niepełnosprawnemu może też pomagać inna osoba, w tym niepełnoletnia – informuje Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Dodaje, iż pomoc ta może mieć wyłącznie charakter techniczny, nie zaś sugerujący wybór. Taka osoba też nie może głosować w zastępstwie wyborcy. Dopuszczalne jest z kolei, by osoba asystująca przebywała z wyborcą także w miejscu wypełniania karty do głosowania.

Należy jednak pamiętać, iż asystentem nie może być członek komisji, ani mąż zaufania, ani obserwator społeczny.

Osoby niepełnosprawne oraz po 60 roku życia mogą też skorzystać z bezpłatnego dowozu do lokalu wyborczego i z powrotem do domu, jeżeli w danej gminie nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. Transport zapewnia włodarz gminy. Wyborcy do 5 maja mogli zgłosić chęć skorzystania z takiej możliwości, a do czwartku, 15 maja powinni spodziewać się informacji na temat godziny transportu w dniu głosowania.

Kolejnym udogodnieniem jest głosowanie korespondencyjne. Adam Michcik informuje, iż z tej możliwości skorzystają wyłącznie ci wyborcy, którzy już zgłosili taki zamiar i otrzymali już pakiety wyborcze – termin ich dostarczenia minął w poniedziałek, 12 maja.

– W skład takiego pakietu wchodzi koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na nią, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, instrukcja głosowania i ewentualnie nakładka. Na karcie do głosowania wyborca oddaje głos w sposób określony w informacji – przybliża.

Po oddaniu głosu trzeba go umieścić w kopercie na kartę do głosowania i koniecznie ją zakleić. jeżeli pominiemy tę czynność – głos nie zostanie uwzględniony. Zaklejoną kopertę z kartą do głosowania należy włożyć do koperty zwrotnej, w której powinno znaleźć się także uzupełnione i podpisane oświadczenie o oddaniu głosu.

Na odbiór koperty wyborca umawia się z przedstawicielem Poczty Polskiej, może też osobiście dostarczyć ją w dniu głosowania do konkretnej obwodowej komisji wyborczej.

Minął także termin zgłoszenia chęci głosowania przez pełnomocnika. Osoby, które wybrały takie rozwiązanie, jeżeli zmieniły zdanie, to mogą zagłosować osobiście w dniu wyborów, pod warunkiem iż takiego głosu nie oddał już za nich pełnomocnik.

W województwie świętokrzyskim chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło 247 osób, przez pełnomocnika – 1053.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja.


Idź do oryginalnego materiału