Ponad połowa Polaków za ograniczeniem 800 plus

1 dzień temu

Mimo zapowiedzi premiera Donalda Tuska o utrzymaniu 800 plus bez żadnych ograniczeń, Polacy są podzieleni. Premier deklaruje, iż program pozostanie bez zmian, ale wyniki sondaży pokazują, iż ponad połowa społeczeństwa chciałaby jego ograniczenia lub likwidacji!

Fot. Shutterstock

Tusk, stanowczy jak nigdy, w październikowej konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów zapewnił: „Nie będzie kryteriów, nie będzie ograniczeń. 800 plus będzie wypłacane na każde dziecko tak długo, jak będę odpowiadał za prace rządu!”. Premier konsekwentnie zaprzecza doniesieniom o likwidacji programu, nazywając je „kłamstwami”, które mają na celu wywołanie strachu w społeczeństwie.

Tymczasem od początku roku liczba dzieci objętych świadczeniem 800 plus spadła o 20 tysięcy – taką informację przekazała 7 listopada w Sejmie wiceminister edukacji Joanna Mucha. Utrata tej liczby beneficjentów to efekt wprowadzenia wymogu edukacyjnego, związanego z programem. Od września 2024 r. świadczenie przysługuje bowiem wyłącznie dzieciom uczęszczającym do polskich szkół.

Co zaskakujące, aż 53,7% Polaków nie popiera programu w jego obecnej formie. Wyniki sondażu SW Research, przeprowadzonego pod koniec października, pokazują jasno: 16,1% badanych chce całkowitej likwidacji programu, a 37,6% opowiada się za zmniejszeniem liczby jego beneficjentów. Tylko 25% chce, by program pozostał bez zmian, a 15,6% sugeruje choćby jego podwyższenie.

800 plus tylko dla dzieci w polskich szkołach – co z dziećmi obywateli Ukrainy?

Od września 2024 roku nowe zasady przyznawania świadczenia obowiązują tylko dla dzieci uczęszczających do polskich szkół. Zmiana ta dotyczy także dzieci obywateli Ukrainy, które mogą otrzymać wsparcie jedynie, jeżeli uczą się w polskim systemie edukacji. Wyjątek stanowią jedynie uczniowie kończący naukę w ukraińskich szkołach online.

Wiceminister Mucha podkreśla, iż nowe przepisy już wpływają na weryfikację wypłat 800 plus, co jest kolejnym krokiem w kierunku kontroli tego systemu. To sygnał, iż program może ulegać zmianom, a Polacy mogą coraz bardziej wpływać na jego kształt. Czy program 800 plus przetrwa kolejne modyfikacje?

Idź do oryginalnego materiału