Ponad połowa Polaków chce wyjechać z kraju. O jakim życiu marzą? Przestaliśmy wierzyć w "amerykański sen"

1 tydzień temu
Zdjęcie: brunocoelhopt/Istock.com


Choć Polska oceniana jest stosunkowo dobrze, wciąż wielu Polaków myśli o przeprowadzce do innego kraju. Z badania przedstawionego przez ARC Rynek i Opinia wynika, iż aż ponad 50 proc. naszych rodaków chciałoby wyjechać. Tym razem jednak nie mają zamiaru opuszczać Europy.
W międzynarodowym badaniu opinii publicznej zrealizowanym przez sieć Iris, której przedstawicielem w Polsce jest ARC Rynek i Opinia, wzięli udział mieszkańcy 17 różnych krajów. Przeprowadzono go między styczniem a marcem 2024 roku na reprezentatywnych próbach ludności w wieku od 18. roku życia. W każdym z państw analizy przeprowadzono na próbie o liczebności 500 respondentów, a w Polsce na próbie N=1000 respondentów. Jak wynika z raportu, Polacy znaleźli się w grupie narodów "w znacznym stopniu usatysfakcjonowanych ze swojego kraju", dokładnie tak jak Amerykanie, Australijczycy i Koreańczycy. To nie zmienia jednak faktu, iż znaczna część naszych rodaków ma głowie przeprowadzkę w inne miejsce na świecie. Gdzie aktualnie upatrujemy lepszego życia? Niegdyś jednym z pionierów były Stany Zjednoczone, jednakże dzisiaj wiele osób woli zostać w Europie.


REKLAMA


Zobacz wideo Donald Tusk: Polska będzie silna jak nigdy, a Bałtyk dobrze chroniony


Czy Polacy są zadowoleni z własnego życia? Kraj im odpowiada, ale wciąż nie jest kolorowo
W badaniu skupiono się również na tym, czy życie danych osób jest w ich ocenie bliskie ideałowi. Niestety tutaj Polacy wypadają już nieco gorzej. Uzyskane odpowiedzi wskazują jasno, iż nasi rodacy nie są zadowoleni ze swojego życia. W tym przypadku najbliżej jest nam do Nigeryjczyków, Turków oraz Bułgarów. Warto jednak zaznaczyć, iż zaledwie w 4 z 17 państw objętych badaniu odpowiedzi wskazywały na życie bardzo bliskie lub bliskie aspiracjom mieszkańców. Być może to właśnie jest powód nabierającego na sile zjawiska emigracji, co dotyczy również Polski. Najwięcej osób, które chciałyby opuścić swój kraj, zanotowano w Nigerii, Peru oraz Grecji. Choć nasza ojczyzna nie znalazł się w ścisłej czołówce, to uzyskany w tym przypadku wynik jest wyższy od średniej.


Ile Polaków chce się wyprowadzić? O Wielkiej Brytanii zdążyliśmy już zapomnieć
W Polsce aż 55 proc. badanych potwierdziło, iż chciałoby przenieść się do innego kraju. Średnia dla wszystkich badanych państw wyniosła zaś 45 proc.
Zobacz też: Dopłacą turystom do noclegów. Tak będą promować lokalne atrakcje
Znacznie mniej chętnych do wyprowadzki jest natomiast w Malezji, Japonii oraz Australii. Z ankiety wynika jasno, iż dla wielu Europejczyków, w tym właśnie Polaków, wymarzonym krajem do zamieszkania jest Hiszpania. Podobne zdanie na ten temat mają także Litwini, Rumuni oraz Włosi. Warto również zaznaczyć, iż w przypadku Polaków wspomniane wcześniej Stany Zjednoczone nie są już choćby w pierwszej trójce. Dziś wyprzedza je nie tylko Hiszpania, ale także Włochy i Niemcy.


Również Wielka Brytania, kiedyś bardzo atrakcyjna, spadła na ostatnią pozycję preferencji Polaków


- czytamy w raporcie. Ten spadek ma prawdopodobnie związek z kontrowersyjną decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Ciekawym spostrzeżeniem autorów badania jest również to, iż mieszkańcy państw biedniejszych, takich jak Meksyk czy Peru, również potrafią wykazywać zadowolenie z własnego życia.


Jednym z wyjaśnień tego paradoksu jest, iż różne są poziomy oczekiwań i aspiracji - inne dla społeczeństw zamożnych, inne dla biedniejszych. Często mówi się o Polakach jako narodzie osób narzekających, ale wyniki badania pokazują, iż są też bardziej od nas narzekający. A w szczególności narzekający na swój kraj. Bo bardziej narzekamy na własne życie, własny los niż na kraj


- skomentował wyniki dr Adam Czarnecki, wiceprezes Zarządu.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału