Pomysł budowy linii kolejowej Zegrze – Przasnysz powraca. Jest kolejny konkretny krok w sprawie

2 godzin temu

W budżecie województwa na 2025 rok, który zaprezentowano podczas konferencji prasowej, znalazły się środki na inwestycję jaką jest budowa linii kolejowej Zegrze – Przasnysz. Po niemal półtora roku ciszy, która zapadła w temacie, powoli coś zaczyna się dziać.

W środę, 29 stycznia, odbyła się konferencja prasowa poświęcona subregionowi warszawskiemu wschodniemu. Podczas wydarzenia członkini zarządu województwa mazowieckiego, Anna Brzezińska, przedstawiła budżet Mazowsza na 2025 rok. W nim znalazł się zapis o przeznaczeniu 1 miliona zł na inwestycję jaką jest budowa linii kolejowej Przasnysz-Zegrze.

To kolejny pozytywny krok w tej sprawie po tym, gdy miesiąc temu przedstawiciele spółki PKP PLK S.A. przekazali informacje, iż spółka jeszcze w styczniu zamierza przystąpić do rozmów z wykonawcami, którzy deklarowali zainteresowanie realizacją dokumentacji projektowej w otwartym postępowaniu przetargowym. Celem rozmów maiło być jak najszybsze zawarcie umowy na realizację dokumentacji projektowej linii kolejowej, co oznacza tym samym wyczekiwany ze strony samorządów ruch w kierunku faktycznej realizacji projektu.

Temat Kolei Północnego Mazowsza pojawił się także na posiedzeniu sejmikowej Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Zagospodarowania Przestrzennego, które odbyło się również 29 stycznia.

Nadziei na realizację inwestycji nie kryje burmistrz Serocka, Artur Borkowski.

– Nie odpuszczamy i nie odpuścimy tego tematu. Zapowiedzi PLK brzmią dobrze, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę z ciężaru tego zadania. Obiecuję, iż wspólnie ze zjednoczonymi wokół budowy Kolei Północnego Mazowsza samorządami dołożymy starań, aby poprowadzić ten proces do końca – napisał w mediach społecznościowych.

Nowa trasa kolejowa ma zapewnić mieszkańcom północnego Mazowsza lepszy dostęp do transportu publicznego i umożliwić szybsze połączenie z Warszawą. Projekt przewiduje budowę 73 kilometrów jednotorowej linii oraz 11 nowych stacji i przystanków, z których trzy znajdą się na terenie gminy Serock.

Dzięki tej inwestycji podróż z Przasnysza do stolicy ma trwać około 1 godziny i 15 minut, co znacząco poprawiłoby komunikację w regionie.

ren

Idź do oryginalnego materiału