Polskie miejsca pamięci w Danii

2 tygodni temu

Polskie miejsca pamięci w Danii

W okresie II wojny światowej na licznych frontach walk ginęli polscy żołnierze w boju o wolną i wymarzoną Ojczyznę. Ich groby na całym świecie świadczą, iż w walce z nazizmem, tak często w tej chwili zarzuconym Polakom, byli gotowi oddać swoje życie.

Szczecin był przed wojną niemieckim miastem portowym i ważnym dla III Rzeszy ośrodkiem przemysłowym. Dlatego też miasto dostatecznie oddalone od alianckich państw zachodnich i Związku Sowieckiego stało się idealnym miejscem do rozwoju istotnych dla przemysłu zbrojeniowego Rzeszy Niemieckiej inwestycji. Tym samym stał się, szczególnie pod koniec II wojny światowej w Europie, docelowym miejscem nalotów alianckich samolotów.

Najtragiczniejszy z nich miał miejsce w nocy z 29 na 30 sierpnia 1944 roku. Wówczas to nad miastem pojawiło się 400 samolotów alianckich, w tym wchodzące w skład 300 dywizjonu bombowego „Ziemi Mazowieckiej”. W czasie nalotu na niemieckie urządzenia wojenne doszło do tzw. burz ogniowych. Burze były efektem tysięcy pożarów, które gwałtownie łączyły się w jeden wielki.

Szalejące płomienie tak gwałtownie pochłaniały tlen z otoczenia, iż wywoływało to huragan o prędkości około 200 kilometrów na godzinę. Polską formację (tj. 300 dywizjon bombowy) nad Szczecin prowadził mjr pilot Teofil Pożyczka. Polska formacja stanowiła trzon pierwszej z trzech fal bombowców.

W drodze powrotnej do brytyjskich lotnisk trzy jednostki z 300 dywizjonu bombowego zakończyły swój szlak bojowy. Jedna z nich została zestrzelona przez nocnego myśliwca koło Alestrup (Dania). Zginęło szczęściu członków załogi: F/O (obs.) Marian Prętkiewicz, F/Sgt (rtg.) Jan Stołowski, Sgt ( mech.pokł.) Walerian Cent, Sgt (bomb.) Józef Rutkiewicz, F/sgt (strz.) Jan Mądracki, F.Sgt (strz.) Zdzisław Kardasiewicz. Przeżył jedynie F/Lt pilot Wacław Wąsik, który uniknął niewoli i przez Szwecję powrócił do Wielkiej Brytanii 27 września 1944 roku[1].

Do dnziś w miejscowości Alestrup znajdują się groby polskich lotników, którzy oddali swoje życie w walce z niemieckimi nazistami, stanowiąc niezadarty ślad ustawicznej walki przedwojennych Polaków z totalitaryzmami XX wieku.

Źródła:

[1]https://www.polishairforce.pl/dyw300straty.html

Polecamy również: Ukraińcy masowo składają wnioski o nadanie statusu uchodźcy

Idź do oryginalnego materiału