Polskie miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury. Dostanie ponad 6,3 mln zł na rozwój atrakcji

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. MichalLudwiczak / iStock


Europejska Stolica Kultury to prestiżowy tytuł, z którym wiąże się wiele korzyści. Chodzi o wsparcie danego miasta w rozwoju, co oczywiście ma przynieść korzyści w długoterminowej perspektywie. Europejskie jury już po raz trzeci doceniło polskie miasto, a będzie ono naszą wizytówką w 2029 roku.
Europejska Stolica Kultury (ESK) to idea, której początki sięgają 2014 roku. To właśnie wtedy Unia Europejska rozpoczęła nową inicjatywę mającą na celu ochronę i promocję bogactwa i różnorodności kulturowej Europy, jednocześnie podkreślając jej cechy wspólne. Z punktu widzenia miast jest to natomiast okazja do rozwoju poprzez realizację przygotowanego rocznego programu kulturalnego. Jak jednak takie miasto jest wybierane?


REKLAMA


Zobacz wideo Kraków niczym Bali czy Marrakesz. Trafił do rankingu 10 'najwspanialszych na świecie'


Europejska Stolica Kultury 2029 została ogłoszona. Lublin świętuje zwycięstwo
Jak dowiadujemy się ze strony rządowej, o przyznaniu tytułu ESK decyduje zespół niezależnych ekspertów, składający się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów. Do tego dochodzi dwóch specjalistów wskazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co daje w sumie 12-osobowe jury. Do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy 2029 zgłosiło się 12 miast, z czego cztery trafiły do finału: Bielsko-Biała, Katowice, Kołobrzeg i Lublin. Wszystkie z nich zostały odwiedzone przez delegację ekspertów, a ponadto przeprowadzono przesłuchania przedstawicieli miast i zapoznano się z prezentacjami ich kandydatur. Na tej podstawie zdecydowano, iż Europejską Stolicą Kultury na 2029 rok zostanie Lublin. Wyniki te ogłoszono 25 września 2024 roku.


Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 to dla Lublina wyjątkowy czas oparty na dialogu między różnymi środowiskami, kulturami i pokoleniami, pomiędzy tradycją a nowoczesnością. RE: UNION, hasło przewodnie naszej aplikacji, przeniknęło wszystkie dziedziny życia miasta, wyzwalając ogromną energię i potencjał naszych środowisk twórczych, wsłuchujących się w potrzeby Lublinianek i Lublinian


- mówił prezydent Lublina Krzysztof Żuk, cytowany przez Radio Eska. W grudniu tego roku zostanie też wybrany szwedzki odpowiednik Lublina, z którym polskie miasto będzie dzielić nowo przyznany tytuł. Oczywiście ze wspomnianą realizacją programu kulturalnego wiąże się nagroda pieniężna. O jakiej kwocie tu mowa?


Lublin: Europejska Stolica Kultury zgarnia nagrodę. Pozostali finaliści nie zostają jednak z niczym
Zwycięstwo w konkursie na ESK wiąże się ze zdobyciem nagrody im. Meliny Mercouri o wartości 1,5 miliona euro (ponad 6,3 miliona złotych) na organizację i świętowanie obchodów. Duże znaczenie ma także związana z tytułem promocja na arenie międzynarodowej, która wiąże się m.in. z rozwojem turystyki czy większym zainteresowaniem inwestorów. Do tej pory podobny zaszczyt spotkał Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016 roku.
Na koniec warto wspomnieć, iż pozostali finaliści konkursu nie zostają zupełnie z niczym. Z komunikatu MKiDN dowiadujemy się, iż rząd przeznaczy łącznie trzy miliony złotych dla Katowic, Kołobrzegu i Bielska-Białej na program kulturalny opisany w ich dokumentacjach aplikacyjnych. Ponadto każde z nich będzie nosić tytuł Polskiej Stolicy Kultury przez rok: Bielsko-Biała w 2026 roku, Katowice w 2027 roku i Kołobrzeg w 2028 roku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału